Diyanet Bir-Sen: Noel Hristiyan bayramıdır!

Yayıncı: Yönetici - Yayın Tarihi:

Diyanet Bir-Sen Bölge Başkanı Mahmut Bozkuş yaptığı yazılı açıklamada, Hristiyan geleneği olan Noel’in Müslümanlar tarafından da kutlandığı belirterek, İslam dininde yerinin olmadığını savundu.

Bozkuş, Siverek Son Haber’e gönderdiği yazılı metinde şu ifadeleri kullandı:

Hristiyanların Noel Bayramı dediği ne yazık ki kimi Müslümanlar tarafından kutlanan yılbaşı; Hz. İsa (A.S)’ın 25 Aralık olan doğum gününün yıl dönümü olarak kutlanmaktadır. 31 Aralık’ı, 1 Ocak’a bağlayan geceye yılbaşı; 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan geceye ise Noel denilmektedir. Noel; tamamen cahili bir adettir. Efsanevi bir hüviyete büründürülmüş Noel Baba paskalyası İlk defa Almanya da 1605 yılında ortaya çıkarılmış, daha sonra tüm Hristiyanlık alemine sirayet etmiştir. Hristiyanlara sirayet etmekle de kalmamış, Müslümanların bir kısmına da bulaşmıştır.

Ululazm peygamberlerden biri olan Hz. İsa’nın (A.s.) doğumunun, onun getirdiği ve bizim de inandığımız şeriatına aykırı bir şekilde çeşitli kepazeliklerle kutlamanın dinimizde yeri yoktur. Bir Müslüman böyle dogmatik, gerçeği meçhul olan bir anlayışın figüranı olamaz. İslam aleminin mübarek gün ve geceleri vardır. Bunlardan ikisi bayram olup ilki Ramazan Bayramı, diğeri de Kurban Bayramıdır. Ne yazık ki Müslümanlar kendi mukaddes bayramlarının manevi havasından bile mahrum halde olup nefsani duygularıyla hareket etmektedirler.

Bir asra yakındır Miladi takvimin benimsendiği ülkemizde, “yılbaşı” tabiriyle miladi yılın ilk ayının ilk günü olan 1 Ocak kastedilir. Yılbaşı denilince de eski yılın sona erip yeni yıla geçildiği 31 Aralık- 1 Ocak gecesi yapılan eğlence faaliyetleri anlaşılır. Yılbaşı’nın temeli ne dinimizde nede asırlar ötesinde gelen kültürümüzde söz konusu olmuştur. Gayr-ı Müslimlere benzemek ve onlar tarafından kutsal sayılan vakit ve günlerde onlar gibi hareket etmek dinimizce ‘bid’at seyyie’ kabul edilir.

 Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur. “Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirinin dostudurlar. İçinizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Allah zalim topluluğa hidayet etmez.” (Maide 51)

 Toplumumuzda ve diğer Müslüman toplumlarda ‘’yılbaşı kutlaması’’ başlığı altında düzenlenen eğlenceler ise, hiçbir İsevî ve onun devamı olan Muhammedî kültüre ve geleneksel temele sahip değildir. Bu bakımdan Hristiyan olmayan ülkelerde yılbaşı kutlamaları Batı’nın körü körüne taklit edilmesinin veya Hristiyan Batı’nın kültür ihracının bir sonucudur. Müslüman, bir yılın hesabını gözden geçirirken, yaratılışın amacını dikkate alarak, gelecek üzerinde yoğunlaşmalıdır. Bir yılı geride bırakırken olumlu olumsuz davranışlarını değerlendirilmeli. Yıl içinde geçen boş vakitlerinin muhasebesini yapmalı ve kendisine şu soruları sormalıdır: “Beş vakit namazı eksiksiz eda edebildik mi?, Sözümüze sadık kalabildik mi?, Elimizi kötülüklerden çekebildik mi?, Kaç yetimin ve yoksulun ihtiyaçlarını giderdik?, Hangi yaşlının gönlünü aldık?, Kalbimizi Allah aşkıyla doldurabildik mi?, Adaleti mülkün esası kabul etmiş devletimize ve milletimize sadık kalabildik mi? Evlere aile huzurunu getirip huzur evlerinin azalmasına vesile olabildik mi? Ticaret ahlakına aykırı karşılıksız çeklerin hesabını verebilecek miyiz!” diye konuştu.

 ‘’Asra yemin olsun ki insanların çoğunun zararda olduğu’’ böyle bir gecede, büyük bir heyecan ve aşkla kanalların başına geçip dansözlerin, içki alemlerinin, piyango sonuçlarının ve türlü türlü kepazeliklerin izleyicisi olmak İslam ümmetinin fertlerine yakışmayan bir durum olup bu durumlar kesinlikle haram olan durumlardır.

Müslüman feraset gözlüğünü takarak ümmet coğrafyasını kana, göz yaşına boğan, düşmanını dost edinerek Hıristiyanlaşmamalıdır. Müslüman, piyango biletiyle ihya olmuş birisini çevresinden gösteremeyeceğini bilerek, umudunu katılanların hepsinin, gözünün olduğu piyango biletinden çıkacak paraya dikmemelidir. Müslüman celladına aşık olmamalıdır. Müslüman, celladının Kurban Bayramı’nda evine kurbanlık götürmediğini bilerek evine hindi götürmemelidir. Müslüman, ismi Muhammed (SAV) olan bir Hristiyan’ın yeryüzünde var olmadığını unutmamalıdır. Müslüman, ömrünün tamamında Müslüman olmaya benzemelidir. Müslüman, başkasının ayak izlerini takip edenin arkasından iz bırakmayacağını bilmelidir.

 Papazlar giyim açısından Müslüman (!) kızlardan ayıramadıkları kızlarına boyunlarına bir haç takmalarını istemekte, ayrıca kendileri Müslümanların bayramlarını kutlamadıkları halde Müslümanların niçin Noel’i kutladıklarını sorgulamaktadırlar. Bir mümin için bu durum bir zillettir. Müslüman “Heyhat mine’z-zilleh.’’ ( Zillet bizden uzaktır.) diyebilendir.

 Allah Resulü, “Kim kendini bir kavme benzetirse muhakkak o onlardandır.” der. Kendimizi gavurlara benzetmemiz büyük bir zillettir, Müslüman’a yakışır bir durum değildir.’ İki yılı birbirine bağlayan böyle bir gecede, zaman köprüsünde cinnet geçirmişçesine işlenen yanlışlara, israflara, lüks harcamalara anlam vermek akıl karı değildir. Kurban Bayramı’nda sözde hayvan severler ismi altında İslam düşmanları her fırsatta ortaya atılıp, Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlara katliam gözüyle baktıkları halde, yılbaşı gecesinde takriben kesilecek sekiz yüz bin hindiye de aynı şekilde şefkat ve merhameti gösterebilecekler mi?

 Haçlı emperyalizmi, İslam coğrafyalarına bombalar yağdırsın, Gücü yetmeyen ülkelerde darbe kalkışması yapsın, geri kalan ülkeleri fitne kazanına dönüştürsün, biz Müslümanlar da onların uyduruk bayramlarını kutlayalım. Bu tür ‘’bidat’’ olan bayramları kutlamak dinimizce uygun değildir.

 İslam ümmeti, yılbaşı gecesi Noel ba(r) ba(r)’ dan hediye değil, Hira’dan “Oku” hediyesini getiren bir peygamberin aşığı olmalıdır. En güzel hediye olan Kitab-ı Mübin’i ve onun çizdiği istikamette kainatı da dünyayı da iyi okumalıyız. Emperyalizmi ve Siyonizmi iyi tanımalıyız. Barbar kültürün, mimsiz medeniyetin dışının süs; içinin pis olduğunu bilmeliyiz.

 Kur’an’ dan ilhamını almış bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın ümmet- Muhammed’in muhasebesini iyi yapacağı, dostunu düşmanını iyi tanıyacağı, dostuna “hasbî” düşmanına ” hesabî” davranacağı bir yıl olmasını Yüce “Serî’ül- hisab” dan temenni ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

20 köy yolu ulaşıma kapandı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi kırsalında yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken kapanan yolları açma çalışmaları sürüyor. Yüksek kesimlerde gece saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yaklaşık 20 mahallenin yolu kapandı. Bölgedeki kar nedeniyle taşıma merkezlerine öğrenciler taşınamazken okullara yakın yaşayan öğrencilerle eğitimin devam ettiği belirtildi. Kar kalınlığının yaklaşık 30 santimetreye ulaştığı […]

Benzer Haberler