Siverek-Der basın mensuplarını ağırladı

Siverek Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Siverek-Der) ilçedeki yerel ve ulusal medya temsilcileriyle bir araya geldi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle tarihi Paşa Konağı tesislerinde ilçedeki yerel ve ulusal medya temsilcileriyle bir araya gelen dernek yönetimi, gazeteciler gününü kutladı.

Özgür ve tarafsız basının her dönem gerekli olduğunu dile getiren Dernek Başkanı Sezai Çetin, gazetecilerin aynı zamanda kamu görevi yürüttüğünü belirtti. Gazetecilere dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Çetin, imkanları ölçüsünde ihtiyaç sahiplerine yetişmeye çalıştıklarını söyledi.

Derneğin 2018 yılı içerisinde birçok yardım kampanyasına imza attığına vurgu yapan Sezai Çetin, çok sayıda konferans ve seminer düzenlediklerini ifade ederek şunları söyledi: “Önemli gün ve geceleri ihya etme programları ile Ramazan ayında itikaf programları, iftar ve sahurlar düzenledik. Aylık sabah namazı buluşmalarının yanı sıra Siverek’te bulunan STK’ları ve farklı kurumları ziyaretlerimiz oldu. Ramazan ayında ilçemizde bulunan fakir, fukara ve hastalarımıza temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 320 koli yardım paketi dağıttık.”

Kış aylarının gelmesiyle çeşitli kampanyalara öncülük ettiklerini de söyleyen Çetin, “Kış Üşüttür Kardeşlik Isıttır diyerek yola çıktık. Açmış olduğumuz mağazamızda 400’den fazla yetim ve muhtacı giydirdik. Şanlıurfa STK’ları ile birlikte 100 yetimimizi merkeze götürerek giydirdik. Doğal affet, yangın nedeniyle zor durumda kalan insanlarımıza yardım ettik.” diye konuştu.

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki Müslümanlara yardım eli uzatmaya çalıştıklarını belirten dernek başkanı Sezai Çetin, “Afrika’da Müslüman kardeşlerimiz için Siverek su kuyusu açtık. Bu kuyudan yaklaşık 600 Müslüman kardeşimiz faydalanacak. Dernek gönüllülerimiz Dünya’nın en büyük açık hava hapishanesi olan Gazze’deki yetimlere kucak açtı. Yetim hamiliği projesi ile 70 yetime her ay düzenli yardım yapılıyor.” dedi.

Yetim ve öksüzlerle bir araya geldiklerini dile getiren Çetin, “Bayanlar komisyonumuz yetimlerimizle iftar yemeğinde bir araya geldi. Aileleri ziyaret ederek çeşitli yardımlarda bulundu. Ortaokullar ve Liseler arası ödüllü masa tenisi turnuvası yapıldı. Özgür Kudüs için koş koşu yarışı yapıldı. Mevlidi Nebi haftası münasebetiyle okullara 10 bin adet hadis ve lokum dağıtıldı. Noele hayır kampanyası çerçevesinde 10.000 adet broşür dağıtıldı. Ortaokullar arası bilgi yarışması yapıldı. Birinci olan öğrencilere ödüller takdim edildi. İlkokul ve Ortaokul öğrencilere yaz okulu kapsamında Kur’an-ı Kerim, hadis, siyer, fıkıh derslerinin yanı sıra öğrencilerin eğlenerek yaptıkları tenis, yüzme gibi etkinlikler yapıldı. Öğrencilerimizle Karacadağ gezisi yapıldı. İlmihal kitabından ilkokul, ortaokul ve liseler arası bilgi yarışması yapıldı. Dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Öğretmenler günü münasebetiyle okullarda karanfil dağıtıldı. Okullarda çizgilerle 40 hadis resim sergisi yapıldı. Toplum hizmeti kapsamında öğrencilerimiz tarafından bazı camilerin temizliği yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Siverek-Der’in kuruluş amacı hakkında da gazetecilere bilgi veren dernek yönetimi, şunları kaydetti: “İçinde bulunduğu toplumun kalbine akıp, onu Kuran’la dirilten bir ruhtur. Kuran ve Sünneti ölçüt alarak birey, aile, toplum, ilkesinden hareket ederek asrısaadetteki gibi İslam’ı gerçek anlamda yaşamak ve yaşatmak için yola koyulan bir dernektir.”

Gazeteciler adına Siverek-Der yönetimine teşekkür eden gazeteci-yazar Şükrü Dolaş, basın ve sivil toplum kuruşlarının birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu söyledi.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Davul zurna eşliğinde kayak yaptılar

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hafta sonunu değerlendirerek kayak yapmaya gelen vatandaşlar, kar üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi. 1919 rakımlı kayak merkezinde hafta sonunu değerlendirerek kayak yapmaya gelen vatandaşlar, kar üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi. Bölgede etkili olan yoğun kar yağışının ardından Karacadağ Kayak Merkezinde kar kalınlığı yaklaşık […]