Davul zurna eşliğinde kayak yaptılar

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hafta sonunu değerlendirerek kayak yapmaya gelen vatandaşlar, kar üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi.

1919 rakımlı kayak merkezinde hafta sonunu değerlendirerek kayak yapmaya gelen vatandaşlar, kar üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi.

Bölgede etkili olan yoğun kar yağışının ardından Karacadağ Kayak Merkezinde kar kalınlığı yaklaşık bir buçuk metreye ulaşırken havanın güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar ise kayak merkezine akın etti.

Karacadağ’ın zirvesinde ateş başında yemek yapanların yanı sıra leğen ve kızakla kayan her yaştan ziyaretçiler, karın keyfini doyasıya çıkardı.

Kayak keyfinin ardından bazı vatandaşlar davul zurna eşliğinde kar üzerinde halay çekerek eğlendi. Bazı vatandaşların ise ayaklarındaki kayak takımlarıyla halaya katılması renkli görüntüler oluşturdu.

Karacadağ kayak merkezinin bölgedeki tek merkez olduğunu dile getiren vatandaşlardan Uğur Kaplan, “Hafta sonunu değerlendirmek için tesise geldik, folklorumuz olan davul zurna eşliğinde halay çekip kayak yaptık. Bu elbette halkımız için güzel bir etkinlik oldu, tesisimiz güzel ama daha iyi bir tesis yapılırsa iyi olacağını düşünüyorum.” dedi.

Tesisin yapılmasıyla bölgenin tanıtılması açısından iyi olacağını belirten Kaplan, şunları söyledi: “Çevre illerden insanlarımız gelip bölgeyi yakından tanıma fırsatı bulabilir. Bu turizm açısında bölgeye büyük bir katkı sunabilir ki buranın Uludağ’dan, Kartalkaya’dan ya da Erciyes’ten herhangi bir farkı yok. Burada da kar var, insanlar rahat bir şekilde burada hafta sonu ya da hafta içini değerlendirebilir.”

Bölgenin güvenli olduğunu ve rahatlıkla gelinebileceğini vurgulayan işletmeci Orhan Atilla, “Bölgemiz insanları Uludağ ve Erzurum’a kayak için gidiyor. Burada olması bölge açısından çok olumlu, insanlarımız diğer merkezlerine gideceğine buraya gelir.” diye konuştu.

Leğenle kaymaya gelen üniversite öğrencisi Serhat Ocaklı, “Leğen milli malzemelerimizden biridir. Çamaşır yıkanır, karda kayak için kullanılır, her işlevi görüyor. 5 liralık bir malzeme ama icraatları daha çoktur. Küçükken annelerimiz bizi bunda yıkardı kafamıza tasla vururlardı. Kışında kayıyoruz.” ifadelerini kullandı. [Özel Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı]

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

Bileziği el çabukluğuyla çaldı!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kuyumcudan yapılan hırsızlık güvenlik kameralarına yansıdı. İddiaya göre, Şair İbrahim Rafet Caddesi’ndeki bir kuyumcuya gelen biri kadın iki kişi, bilezik almak istediklerini belirterek, iş yeri sahibi B.M’ye vitrindeki altınları gösterdi. Bileziklerden birini incelediği sırada cebine koyan erkek zanlı, iş yeri sahibinin şüphelenmemesi için de başka bir bileziği […]