Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

Yayınlayan: Yönetici -

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 90 yaşında hayatını kaybeden Kore gazisi Şükrü Aloş son yolculuğuna uğurlandı.

Sağlık sorunları nedeniyle bir süredir tedavi gören Aloş, gece saatlerinde hayatını kaybetti. Kore gazisinin cenazesi askerler tarafından alınarak Abdulkadir Geylani camisine getirildi.

Fotoğraf: Yusuf Eyyüp Sarı

Burada İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından askerler tarafından taşınan cenaze, Gögsügüzel Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Cenaze törenine, Aloş’un ailesi ve yakınlarının yanı sıra, Kaymakam Mustafa Çiftçiler, 107. Topçu Alay Komutanı Vekili Serdar Analı, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hayri Yazıcı, Emniyet Müdürü Teoman Yıldırım ile çok sayıda vatandaş katıldı.

9 çocuk sahibi ve yaklaşık 150 torun sahibi olduğu belirtilen Aloş’un, ilçedeki son Kore gazisi olduğu öğrenildi.

Dedesinin sık sık savaş anılarını anlattığını dile getiren torunu Şükrü Aloş, “27 gün deniz yolculuğu yaptıktan sonra Kore’ye yetiştiklerini anlamıştı. Unutamadığı bir anısında ise bir gece de 90 şehit verdiklerini günmüş. Korece bilmedikleri için ‘geri çekilin’ sözlerini anlayamamış ve savaşın ortasında kaldıkları için bir gece de 90 şehit verdiklerini söylemişti. Özellikle şehit olan askerlere yapılan çirkin muameleyi anlatırken gözleri doluyordu.” dedi.

Aloş, gazi dedesinin Kore halkının kendilerini tezahüratlarla karşıladığını anlattığını ve o günleri hatırladıkça duygulandığını söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kermes geliriyle Afrika’da su kuyusu açtırdılar

Özel Haber: Cuma Sarı – Yusuf Eyyüp Sarı – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki imam hatip lisesi öğrencilerince açılan kermesten elde ettikleri gelir sayesinde Afrika’da su kuyusu açıldı. Yusuf Sami Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, geçen yıl düzenledikleri 3 günlük kermesten elde ettikleri gelirle su kuyusu açtırmak için İHH İnsani Yardım […]

Benzer Haberler