Hayrat Siverek’ten yetimler yararına kahvaltı

Hayrat İnsani Yardım Derneği (Hayrat-Der) Siverek temsilciliğince yetimler ve eğitim yararına kahvaltı programı düzenlendi.

Düzenlenen program çerçevesince dernek gönülleri tarafından evde hazırlanan kahvaltılık yiyecekler hazırlandı. Belediye Sosyal Tesisleri Cudi Paşa Konağında katılımcılara sunulan yiyeceklerden elde edilen gelirin Suriyeli yetimler yararına kullanılacağı belirtildi.

Dünyanın birçok bölgesinde faaliyet yürüttüklerini dile söyleyen Hayrat-Der. Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Abdullah Toprak, “Yetime umut ol projesi kapsamında hem Türkiye’de hem bölgemizde hem de muhtelif İslam ülkelerinde yetim çalışması yapmaktayız. Yetim desteklemenin yanı sıra bununla beraber eğitim merkezleri kurduk. Mevcut sivil toplum kuruluşları arasında ilk defa yapılan bir çalışmadır. Hem Şanlıurfa’da hem Suriye’de hem de yaklaşık olarak 12 ülkede yetim eğitim merkezlerimiz bulunmakta. Bu çocukların maddi iaşeleriyle beraber eğitim çalışmalarını yürütmekteyiz. Bugün de Siverek’te yetim kahvaltısı düzenliyoruz. Elde edilen gelirle Şanlıurfa’daki kız ve erkek yetim eğitim merkezlerimizde kullanmak üzere bir organizasyon yaptık. Katılımda beklentilerimizin üzerinde çıktı, bağışçılarımıza bu noktada teşekkür ediyoruz.” dedi.

Hayrat-Der. Doğu ve Güneydoğu Bölge Koordinatörü Abdullah Toprak

Savaş nedeniyle İdlib’ten Türkiye’ye gelen ve Şanlıurfa’daki Hayrat-Der eğitim merkezinde kalan 11 yaşındaki Esma Alih, “Bana Türkiye’de çok iyi bakıyorlar, her istediğimi yapıyorlar. Buradan çok memnunum, teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Deyrizor’dan Şanlıurfa’ya gelen Rumeyl Seyidrabah eğitim merkezinde temel dersleri aldığını ve mutlu olduğunu söyledi.

Hayrat Vakfı Siverek Temsilcisi Fatih Culas, şu ifadeleri kullandı: “Yetim çocuklarımız arasında mültecilerin yanı sıra ülke içinden çocuklarda var. Çocuklarımıza temel derslerin yanı sıra din dersleri de veriyoruz.”

Programa AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, STK ve oda temsilcileri, vatandaşlar ve yetim öğrenciler katıldı. (Haber: Cuma Sarı – Fotoğraf: Lütfü Yalgı – Görüntü: Osman Serhat Dolaş)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Doktorların çabasıyla kolon kanserini yendi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kolon kanserine yakalanan 87 yaşındaki yaşlı kadın, doktorlar tarafından ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu. Yaklaşık 10 yıl önce gözlerini kaybeden ve hiç çocuğu olmayan Şefika Kazan, 4 yıl önce eşini de kaybedince hayatına bir yakınının yanına sürdürmeye başladı. Yaşının ilerlemesi nedeniyle ihtiyaçları yakını tarafından karşılanan yaşlı kadın, ağrılarının […]