Okul öğrencilerine gerçeği aratmayan yangın tatbikatı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerin katıldığı ve gerçeği aratmayan bir tatbikat yapıldı.


Bahçelievler Mahallesindeki bin 200 öğrencinin eğitim gördüğü Mehmetçik İlkokulunda sınıflarda ders işlenirken yangın alarmı veren okul idaresi, 2 dakikalık zaman içerisinde öğrencileri binadan tahliye etti.

Okul bahçesinde toplanan öğrencilere, yangın yada deprem sırasında neler yapılması gerektiği anlatıldı.

Uygulamalı olarak gerçekleştirilen tatbikatta yaralanan öğrenciye 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale ederken okul bahçesinde yakılan ateş ise itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Tatbikatla ilgili gazetecilere açıklama yapan okul müdür yardımcısı Ferit Akçalı, çocukların afet durumunda neler yapmalarını öğrenmeleri açısından tatbikatların önemli olduğunu belirterek, “Deprem, yangın ve acil durumlarla ilgili bir haftanın içerisindeyiz. Biz okulumuzda öğrencilerimiz anı ve o heyecanı yaşasın istedik. Bu bilinç ve kültürün oluşması amacıyla acil durumlarda ne yapılacağını bilmeleri, hangi numaralara ulaşmaları gerektiğini ve tahliye kanallarını öğrenmeleri amacıyla bu tatbikatı yaptık.”  dedi.

Öğrenci Lorin Akçalı da yangın tatbikatında yaralı rolü yaptığını anlatarak, “İtfaiye ekipleri bize neler yapacaklarımızı anlattı. Yangın sırasında asansörlerin kullanılmaması, balkona çıkılmaması gerektiğini anlattılar. Yaralı olarak ambulansla bindim, biraz korktum ama sahte olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Okuldaki bin 200 öğrencinin dakikalar içinde sorunsuz olarak binadan tahliye edildiğini belirten Akçalı, sağlık ve itfaiye ekiplerine teşekkür etti.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

TÜGVA Kitap Kahvesi açıldı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Siverek temsilciliği tarafından gençlerin yararlanması amacıyla ‘Kitap Kahvesi‘ açıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığınca Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Atatürk Bulvarında bulunan temsilcilik binasında Kitap Kahvesinin açılışı yapıldı. 6 ay sürecek projeyle gençlere okuma alışkanlığının kazandırılmasının yanı sıra kültürel ve sanatsal gelişimlerine katkı sunulması hedefleniyor. Proje koordinatörü […]