Karakeçi kilimleri hükümlülerin elinde yeniden hayat buluyor

Özel Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı – Unutulmaya yüz tutan Karakeçi kilimleri, hükümlülerin elinde yeniden hayat buluyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde unutulmaya yüz tutan Karakeçi kilimleri, cezaevinde düzenlenen kursa katılan hükümlülerin elinde yeniden canlanıyor.

Fotoğraf: Cuma Sarı

Siverek Kaymakamlığı ve T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunca hayata geçirilen proje kapsamında, Halk Eğitim Merkezi tarafından cezaevinde açılan kursta hükümlüler, kendine has renk ve motifleriyle bilinen Karakeçi kilimi dokuyor.

Kursta kilim dokumacılığını öğrenerek meslek edinen hükümlüler, kök boyalı iplerle hazırlanan ürünlerin satışından gelir elde edecek.

Siverek Cumhuriyet Başsavcısı Ali Kemal Karataş, kursu ziyaretinde, ceza infaz kurumlarının son dönemlerde önemli çalışmalara imza attığını söyledi.

Kurs sonunda sertifika alabilecekler

Hükümlülerin sosyalleşmesi ve yeniden suç işlemesinin önlenmesi için bu tür çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken Karataş, şöyle konuştu:

“Ceza infaz kurumunda gerçekleştirilen tüm iyileştirme faaliyetlerinin, kurumların sadece kendi çabalarıyla başarıya ulaşması mümkün değildir. Tahliye olan kişilerin tekrar suç işlemesini engellemek amacıyla projelerin hayata geçirilmesi hususunda, özellikle diğer kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversite, dernek, vakıf gibi birçok kurumun bütün halinde çalışması elzemdir. Özellikle maddi zorluk nedeniyle suç işlemek zorunda kalanların, tahliyeleri sonrasında meslek sahibi olması ve dışarıda düzenli gelir elde edebilmesi için iş ve meslek kursları çok önemlidir.”

Karataş, iki ayrı atölyede dokuma yapan 25 erkek ve 15 kadın hükümlüye, kurs sonunda sertifika verileceğini belirtti.

Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Aydın Aydın ise projenin hükümlülere ve unutulmaya yüz tutan Karakeçi kilimlerinin yeniden hayat bulmasına önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Öğrenciler empati kurmak için "engelli" oldu!

Haber: Cuma Sarı - Bir grup lise öğrencisi, engellilerin yaşadıklarına dikkat çekmek amacıyla bir süreliğine engelli oldu.