Ayasofya’nın ibadete açılması

Ayasofya’nın cami olarak ilan edilmesinin ardından ibadete açılmasıyla ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.

Milli Türk Talebe Birliği Siverek Temsilciliği, Ayasofya’nın cami olarak ilan edilmesinin ardından ibadete açılmasıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

MTTB Temsilcisi Mehmet Engin Kahraman açıklamasında, Ayasofya’nın 1934 yılında alınan bir kararla müzeye çevrildiğini hatırlatarak, “Bilindiği üzere tarihi camilerin müzeye, depoya ve hatta ahıra çevrildiği, içlerindeki yüzlerce nadide eserin talan edildiği bir dönemde maalesef Ayasofya camisi de 1934 yılında alınan bir kararla ile müzeye çevrilmiştir. Bizans’tan çok Bizanslı, batıdan daha batıcı olan ve milletin değerleriyle daima kavgalı olan zihniyet, ecdadın bize bıraktığı en büyük miraslardan Ayasofya’nın kıymetini de bilememiştir. Cihanın en güzel beldelerinden İstanbul’un kalbi mübarek mekan Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi Türk tarihine, mukaddesatına, ruhuna, ihanetlerin en büyüğü olmuş ve öz ruhumuz müzeye kaldırılmıştır.” dedi.

Ayasofya’nın açılması gerektiğini öne süren Kahraman, “Fatih Sultan Mehmet’in kıyamete kadar cami olarak kalmasını bütün insanlığa emanet ve vasiyet ettiği Ayasofya, secdeye hasret kalmıştır! Artık Ayasofya açılmalıdır. Türk’ün bahtıyla beraber açılmalıdır. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi; Ayasofya’yı kapalı tutmak, Yunanlıya ‘ben yapamıyorum; sen gel de kendi hesabına aç!’ demekten farksızdır. Ayasofya açılacak. Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün manalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak! Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine değinen Mehmet Engin Kahraman, şu ifadeleri kullandı: “Bu noktada ülkemiz, milletimiz ve tüm dünya Müslümanlarının gözü, kulağı haline gelen ve hasretle beklenen Ayasofya Cami ile ilgili olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ayasofya’yı tekrar aslına rücu ettiririz, Ayasofya’yı müze olmaktan çıkarıp cami ismiyle müsemma hale getiririz’ açıklamalarından duyduğumuz memnuniyeti belirtiyor, bu süreçte kendilerine sonsuz destek olacağımızı da kamuoyuna ilan ediyoruz. Ayasofya Cami ile ilgili olarak bir bedel ödenecekse bu bedeli ödemeye hazır olduğumuzu da ayrıca belirtmek isteriz. Öyle ki; Ayasofya’nın ebediyen müze kalması karşılığında bütün dünya hazinelerini vereceklerini söyleseler, nefretle reddederiz. Canımızla tehdit etseler canımızı vermekten de bir an bile tereddüt etmeyiz.”

Kahraman açıklamayı şu ifadelerle tamamladı: “Ayasofya’nın müze kaldığı her gün bizler için ızdırap, cami olarak ibadete açıldığı gün ise tüm dünya Müslümanları için bayram olacaktır. Evet, Ayasofya’yı artık önüne geçilmez bu sel açacak! Zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak.”

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek ve Viranşehir'de operasyon

Siverek ve Viranşehir'de düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı