Yazar Güney Utkun yeni romanını anlattı

Haber Merkezi – Yazar Güney Utkun’un yeni romanı raflarda yerini aldı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan yazar Güney Utkun’un yeni romanı raflarda yerini aldı.

Bir kaç yıl önce ‘Aşk-ı Rana’ ismiyle yayımladığı ilk romanı büyük ilgi gören yazar Utkun’un ‘Şaire Ayrılık’ isimli yeni romanını yayımladı.

İlk romanı yaklaşık 15 bin rakamına ulaşan ve Türkiye’de en çok satanlar arasında yer alan Siverekli yazar Güney Utkun, ikinci eseri ‘Şaire Ayrılık’ta, sadece aşk romanı olmanın ötesinde bir dönemi sorgulayıp işkencelere, ayrılıklara rağmen hayata tutunanların hikayesini anlatan kitabı raflardaki yerini aldı.

Romanıyla ilgili Siverek Son Haber baş yazarı Şükrü Dolaş’a konuşan yazar Güney Utkun, ‘kardeşçe yaşamının önemi vurgulayan bir halk türküsü’ olarak tanımladı.

Eserini evrensel bir dil kullanarak yazmaya çalıştığını da belirten Utkun, şunları söyledi: “Şaire Ayrılık romanı, aşkı, siyaseti, ihaneti ve çeşitli entrikaları psikolojik bir düzlemde ele alan, askeri darbelerle örselenmiş Türkiye’nin kadim yazgısına eleştirel bir dille vurgu yapan, memleket sorunlarını ve kirli oyunları gerçek hayattan alınmış karakterle analizden; evrensel bir dille yazılmış, aşk, umut, intihar ve gözyaşı kokan müstesna bir eser. Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca büyük emek vererek yazdığım, kimi zaman güldüğüm kimi zaman ağladığım; okuyan herkesin kendinden bir parça bulabileceği bu eserde gerçek aşkı, ihaneti ve memleket sorunlarını dile getirmeye çalıştım.”

Toplumun sesi olmaya çalıştığını dile getiren Güney Utkun, “Gece uyurken başını yastığa rahat koymayan, toplumun dertleriyle dertlenen, sorunlara kalemiyle çözüm arayan bir yazar olarak yeni romanımda halkımızın yorgun sesine kulak vermeye çalıştım. Maalesef şu an dünya genelinde siyasi, politik, toplumsal ve ekonomik anlamda büyük oyunlar oynanmakta. Müslümanların ve gelişmekte olan ülkelerin hedef tahtasına konulduğu yeni emperyalist vizyonda; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan kardeşçe yaşamanın, sorunlarımıza eleştirel bir bakış açısı değil de çözüm odaklı yaklaşmanın; birlik, beraberlik ve toplum bilincinin önemini kısaca vurgulamak istedim.” dedi.

‘Bu topraklarda bizler yıllarca kardeşçe yaşadık’ diyen yazar, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Ekmeğimizi, ülkümüzü, sevincimizi paylaştık. Çanakkale’de Sakarya’da Uhud muhaberesinde de bizler vardık ve olmaya devam edeceğiz. Şaire Ayrılık romanı Türkiye’nin gerçeğidir. Birliğin, beraberliğin, bütün olmanın simgesidir. Sen, ben, o diye ötekileştirmeden Kardeşçe yaşamının önemi vurgulayan bir halk türküsüdür. Bu eserimizin gençlerimize çok şey katacağına inanıyorum. Gerçek aşkı, şiiri ve sadakati fazlasıyla satırlarda soluyacaklar. Tüm Türkiye’ye hayırlı olması dileğiyle.”

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

Başkan Yardımcısı İzol’dan örnek davranış

Haber: Şükrü Dolaş - İzol, ziyaretleri sırasında getirilen çiçeklerin gelirini yetimler yararına bağışladı.