Per. Kas 14th, 2019

Siverek önemli çalıştaya ev sahipliği yaptı

Haber: Şükrü Dolaş – Cuma Sarı – ‘Mimari Mirasın Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi, ‘Mimari Mirasın Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı.

Siverek Kaymakamlığı, Siverek Belediyesi ve Dicle Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle ‘Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı’, Kültür Merkezinde düzenlendi.

İlçenin nüfus ve coğrafi alan olarak büyüklüğüne dikkat çeken Kaymakam Mustafa Çiftçiler, “Neredeyse Türkiye’nin en büyük ilçesidir. Bu büyük bir avantajı da beraberinde getiriyor. Hayvan sayısı bir milyona yakın ve tarımsal alan olarak çok yükseklerdeyiz. Siverek tarım ve hayvancılık şehri olduğu gibi bir kültür şehri de olabilir. Göbeklitepe yılı olması nedeniyle Şanlıurfa’ya gelen turistleri ancak kendimize özgü olan mimari yapıyı koruyarak çekebiliriz.” dedi.

Siverek Belediye Başkan Vekili Mahmut Güzen ile çalıştay yürütücüsü Doç. Dr. Neslihan Dalkılıç açılış konuşmalarının ardından mimari miras ve bu mirasın nasıl korunabileceği konusunda çeşitli sunumlar yapıldı.

Konu ile ilgili Siverek Son Haber Baş Yazarı Şükrü Dolaş’a açıklamada bulunan ve düzenleme kurulu üyesi Mimar Cenap Baylan, şu bilgileri verdi: “İlk defa Siverek’in mimari mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için farkındalık oluşturuldu. Siverek’in tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve mimarisi ile ilgili çalışmalar yapmış araştırmacılar ile restorasyon ve koruma uzmanlarını bir araya getirdik. Sunumlar sonrası Kaymakam beyin ev sahipliğinde, ilgili kurum temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak çözüm önerileri geliştirdik. İnşallah kısa zamanda değerlendirme bildirgesini yayınlayacağız. Geniş katılımlı bir çalıştay oldu. Katkı sunan ve çalıştaya katılan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Siverek Mimar ve Mühendisler grubu sözcüsü Cumali Bayram, ise şunları söyledi: “25.04.2019 tarihinde düzenlenen ‘Siverek Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı’nda emeği geçen DÜ-KUYAM’ ın değerli hocalarına ve bu çalıştaya katkı sunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine çok teşekkür ederiz. Bu çalıştayın amacı gelecek nesillere tarihi kimliğini korumuş yaşanabilir bir kent bırakmak ve bu konuda toplumun tüm kesimlerinde kaybolan tarihi kent dokumuz konusunda farkındalık yaratarak Siverek’in turizm alanında kent ekonomisine katkı sağlamaktır. Bu çalıştayın bu konuda bir başlangıç olduğunu ve Siverek’ in geleceği ile ilgili özellikle mesleki konularda Siverek Mimarlar ve Mühendisler grubu olarak üzerimizde büyük bir sorumluluğun olduğunun farkındayız. Bu sebeple bu tür organizasyonların daha fazla yapılabilmesi ve olumlu sonuçlar alınabilmesi için elimizden geleni yapacağız.”

Ticaret ve Sanayi Odası 3. Komite Başkanı Mimar Faruk Köksal, “Bir memleketi yaşatma ve gelecek nesillere aktarma tarihimizle belli olur. Gelecek nesillere aktarmamızdaki önceliklerden biri de tarihi yapılarımız ve sokak dokumuza sahip çıkmamız ile gerçekleşir. Buna benzer çalıştayların devam etmesi ve değerlendirme toplantılarının yapılması önemlidir. Bu vesileyle bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Cenap Baylan olmak üzere düzenleme kuruluna teşekkür ederim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir