Özel lise öğrencilerinden ‘Takoran Vadisi’ hamlesi

Haber: Şükrü Dolaş – Bir özel lisesinin öğrencileri, hazırladıkları ‘mavi patika’ projesiyle, Takoran’ı yerli ve yabancı turizmcilere tanıtacak.

Haber: Şükrü Dolaş – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir özel lisesinin öğrencileri, hazırladıkları ‘mavi patika Takoran’ projesiyle yerli ve yabancı turizmcilere tanıtacak.

Dünyanın en güzel ve doğal vadilerinden olan tanıtılmadığı için yerli ve yabancı turizmcilerin bu güzellikten haberdar olmadığını, vadiyi daha iyi tanıtmak vadide sosyal dinleme alanların yanı sıra bölgede doğa ve su sporlarının yapılabileceğini anlatan projenin yürütmesini Yusuf Çakmak isimli öğrenci yaparken proje danışmanlığını ise okulun öğretmenlerinden Mazlum Gez’in yapacağı belirtildi.

Projenin amacının Takoran Vadisi ve çevresinde geliştirilebilecek Ekoturizm ile doğal çevre üzerine bir araştırma projesi olup kontrollü bir şekilde yapılacak olan düşük bütçeli etkinliklerle bölgenin tüm dünyaya tanıtılması planlanıyor.

Bölge coğrafik açıdan ciddi bir doğal güzelliğe sahip bu güzelliğin tanıtımı ve reklamı yapılırsa hem turizm açısından hem de bölgenin ekonomik kalkınması açısından önem arz etmektedir Bu proje hazırlanırken ‘Ekolojik ayak izi’ kavramına tamamen uyulmuştur. İnsanların ekonomik kazanç elde ederken doğayı koruyarak hareket etmeleri gerektiğini aksi takdirde ilerleyen tarihlerde yaşadığımız dünyanın bizleri besleyemeyeceğini düşüyoruz. Bacasız sanayi olan turizmi, ekoloji ile buluşturuyor Takoran vadi coğrafyası üzerine yaptığımız gözlem analiz ve çıkarımları ortaya koyuyoruz.

MAVİ PATİKA: TAKORAN

Şanlıurfa ili Siverek ilçesi sınırları içerisinde yer alan Takoran Vadisi bir Kanyon vadi olup aynı zamanda çeşitli doğal güzelliklere ve Ekoturizme ev sahipliği yapacak potansiyele sahiptir.

Bugün dünyada yer alan kanyon vadiler arasında; Balık Gölü Kanyonu – Nambiya, Fjaðrárgljúfur Kanyonu – İzlanda, Blyde Nehri Kanyonu – Güney Afrika, Büyük Kanyon – Arizona ABD, Verdon Vadisi – Fransa, Kaplan Sıçrayışı Vadisi – Çin, Bryce Kanyonu – ABD, Kali Gandaki Vadisi – Nepal gibi kanyon vadilere kıyasla doğal güzellik ve ekoturizm uygulanabilirliği açısından çok daha üstündür.

Türkiye’de yer alan Kanyon vadilere baktığımızda; Uşak – Ulubey Kanyon vadisi, Antalya – Köprülü Kanyonu, Artvin – Cehennem Deresi Kanyonu ve Erzincan Karanlık Kanyon gibi Kanyonlara kıyasla Takoran Vadisi doğal güzellik ve coğrafya açısından daha büyük bir potansiyele sahiptir. Bölge halkı tarafından büyük doğal güzelliğe sahip olup çevre iller ve dış dünya tarafından tanınmadığı için yerel halk Takoran Vadisine; ‘’Saklı Cennet Takoran’’ demektedir.

Takoran Vadisi; Siverek şehrinin yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısında, yaklaşık 530 metre (Atatürk Baraj Göletinin ortalama yüksekliği) ile 800 metre izohipsleri arasında yer alan ve mikro klima özelikler taşıyan bir vadidir. Vadinin merkezini Takoran köyü yerleşim yerini alırsak Fırat’ın doğusuna düşen kuzey-güney yönünde 20 km ve doğu-batı yönünde ise 10 km’ye tekabül eden Takoran Vadisi’nde irili ufaklı 11 daimi kırsal yerleşim birimi bulunmaktadır.

Bölge coğrafyası iklim açısından da uygundur. Fırat nehrinden kaynaklanan nemli hava ılıman bir iklime olanak sağlarken karasal iklimin etkisiyle kurak bir iklime geçiş sahası olarak nitelendiriliyor.

Botanik coğrafyası da bir hayli zengin olan Takoran Vadisi zengin bitki çeşitliliği ve var olan endemik bitkileriyle ciddi bir potansiyele sahiptir.

Geleneksel tarım ve organik tarım için gerekli olan iklim ve toprağa sahip olan Takoran Vadisi ve çevresi bu noktada ciddi bir potansiyel olup yöre halkıyla birlikte geliştirilirse hem bölge halkının kazanmasına hem de doğanın korunarak geleceğimizi koruyabiliriz.

Ekoturizmi geliştireceği düşünülen etkinlikler:

Ekolojik tarım çiftliği (Tohum depoları)

Güneş enerjisi ile enerji üretimi

Tatil köyleri

Dağcılık ve Kampçılık;

At biniciliği ve At Safari;

Bisiklet yolları;

İzcilik;

Mağara gözlemciliği;

Kuş gözlemciliği (ornitoloji);

Foto safari;

Trekking;

Oryantiring;

Yayla turizmi;

Yaban hayatı gözlem;

Karavan parkı;

Paintball- Okçuluk- Bungee jumping

El sanatları;

Festival turizmi;

Ketine nar festivali;

Hazırlanan proje GAP kalkındırma idaresince yarışmaya değer görülerek, GAP bölgesi sürdürülebilir yenilikçilik ve kolay çözüm yarışmasında yarışacak.

Okul idaresi hazırlanan projenin uygulanması amacıyla Siverek Belediye Başkanlığına teslim edileceği öğrenildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ortalık bir anda karıştı!

Haber: Cuma Sarı - Mermiler, park halindeki iki otomobile zarar verdi.