Öğrenciler cinsel istismara karşı yürüdü

Haber: Cuma Sarı – Osman Serhat Dolaş – Öğrenciler, cinsel istismar olaylarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş yaptı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir grup öğrenci, cinsel istismar olaylarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş yaptı.

Fotoğraf: Cuma Sarı

Sosyal medya üzerinden haberleşerek Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan öğrenciler, ilçede cinsel istismar suçundan önceki gün tutuklanan zanlıya tepki gösterdi.

Ellerinde dövizler taşıyan öğrenciler, Hürriyet Caddesi’nden slogan atarak Lezgo Parkı’na kadar yürüdü.

Öğrencilerden Ramazan İzol, burada grup adına yaptığı açıklamada, toplum olarak cinsel istismara karşı birlik olunması gerektiğini söyledi.

İzol, açıklamanın devamında şunları söyledi: “Yalnızca çocuklarımıza ve kızlarımıza yapılmış çirkin bir saldırı değildir, tüm halkımıza kadın erek ayrımı yapılmaksızın yapılmış bir duygu hırsızlığıdır. Bu olayları kendine dert edinmeyen bir insan bu memleketin insanı değildir. Maalesef ki aramızda insani duygudan yoksun, merhamet meşaleleri hiç yanmamış bir insanı barındırmaktaymışız. Bu şekilde yerinde olup akla ve mantığa sığmayan davranışlar sergileyen bir insan ve bu insanla aynı düşünceye sahip edep yoksunlarını aramızda görmek istemiyoruz.”

Ceylan Nur Gengeç – Öğrenci

Öğrencilerden Ceylan Nur Gengeç ise istismara uğrayan kız çocuklarının sesi olmaya geldiklerini ifade ederek, “Tacize uğradıkları halde aile baskısı yüzünden sessiz kalan çocukların sesi olmaya geldik. Ailelerinden korkan birçok kız öğrenci başına gelen olaylara karşı sessiz kalıyor ve zorba insanların tehditlerine de boyun eğmek zorunda kalıyor. Başlarına bu tür olay gelen kız çocuklarına sesleniyorum, kesinlikle sessiz kalmasınlar, çünkü biz sessiz kaldıkça onlar o gücü kendilerinde buluyor ve bizi tehdit ve taciz etmeye devam ediyorlar.” dedi.

Konuşmaların ardından bir süre daha slogan atan öğrenciler, polis eşliğinde Hürriyet Caddesine doğru yürümeye başladı.

Vatandaşlarında destek verdiği yürüyüşün ardından öğrenciler, polisin uyarısıyla olaysız bir şekilde dağıldı.

Siverek ilçesinin Camikebir Mahallesi’nde yaşayan E.Ö, önceki gün genç kızlara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mahalleyi bir anda gaz kokusu sardı!

Haber: Cuma Sarı - Doğal gaz borusunun delinmesi üzerine mahalleyi gaz kokusu sardı.