Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı

Haber: Cuma Sarı – Muhammed Mursi için öğle namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hayatını kaybeden Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için öğle namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ayvanat Mahallesindeki Abdülkadir Geylani camisinde bir araya gelen çok sayıda vatandaş, müftü vekili Cuma Akbulut’un arkasında saf tuttu.

Kılınan cenaze namazının ardından toplanan grup adına basın açıklamasını Murat Başaran okudu.

Fotoğraf: Cuma Sarı

Açıklamada Mısır’da yaşanan olaylara değinen Başaran, şunları söyledi: “Bir yüzyıla yakın bir süredir okuduğum ayeti kerimenin tecelli ettiği, tefsir edildiği bir coğrafyada, tevhit ve adalet mücadelesinin son yiğidi, şehadete yürüyen büyük dava adamı Muhammed Mursi’nin gıyabi cenaze namazını kılmak ve Mısır’ın çağdaş firavunlarını telin etmek üzere burada toplandık. Bizler İslam tarihinde bu tür kahramanlıkları fazlasıyla gördük, ancak İhvan mektebi yakın tarihimize damga vuracak şekilde bu geleneği güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Hasan El Benna’dan Seyyid Kutub’a bu kutlu yolda yürüyen binleri bu vesileyle tekrar rahmetle yad ediyoruz.”

Murat Başaran (soldaki)

Demokratik seçimlerle Mısır’ın ilk Cumhurbaşkanı Mursi’nin darbeyle indirildiğini belirten Murat Başaran, “Bizler 3 Temmuz 2013 gecesinde yaşanan ve seçimle işbaşına gelmiş Muhammed Mursi şahsında tüm İhvan-ı Müslim’i hedef alan alçakça kalkışmadan bugüne sürekli bir biçimde Mısır’daki kardeşlerimizin yanında ve çağdaş firavun, Sisi köpeğinin karşısında durmaya çalıştık. Bu süreçte bütün dünyanın gerçek yüzünü de gördük, sözde demokrasi havarisi kesilen alçakların kirli oyunlarını da. Ancak dertlerini yüreklerimizde ne kadar hissedersek edelim, asıl bedeli; baltacı alçakların cadı avlarına maruz kalan, çocukları, eşleri gözlerinin önünde şehit edilen, zindanlarda türlü işkencelere uğrayan kardeşlerimiz ödediler.” dedi.

Sisi yönetimini lanetlediklerini dile getiren Başaran, şu ifadeleri kullandı: “Biz biliyoruz ki kardeşlerimizin bu dünyada ödedikleri bedeller inşallah onları Cennette yüce köşklere taşıyacak ve onlara bu işkenceleri yapan alçaklar da hem tarih boyunca lanetlenecek hem de Cehennemin dibini boylayacaklardır. İbrahim suresi 42. Ayette yüce Rabbimizin buyurduğu gibi; bizler Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanmıyoruz. Biliyoruz ki O, onları gözlerin dehşetle belireceği bir güne ertelemektedir. Zalimler bilmelidir ki; tıpkı tarihteki tüm firavunlar gibi, bütün gençlerimizi idam etseler de onların bu köhne, çürümüş tahtını yıkacak bir Musa’nın gelişine asla mani olamayacaklardır.”

-“Firavunlar, Musa’nın gelişine engel olamayacak!”

Sözlerini “Ancak biz Müslümanlar Musa’ları bekleyenler değil, Musa olmaya çalışanlar, Musa’lar yetiştirmeye çalışanlar olarak elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız.” diye sürdüren Murat Başaran, “Nasıl ki bir kardeşimizin şehadeti aramızdaki tüm farklılıkları ortadan kaldırıp tek bir yumruk gibi bütünleşmemizi beraberinde getiriyorsa, başka kardeşlerimizin de benzer işkenceleri görmemeleri için bu duruşumuzu birçok alanda muhafaza etmemiz ve bu uğurda mümkün oldukça beraber adım atmamız gerekiyor. Şehidimiz diyor ki: Çocuklarımız bizler için onlar adamdı diyecekler. Vallahi adamlığınıza ve zulme karşı göğsünüzü siper etmenize buradaki herkes şahittir, ey şehit. Yolun yolumuzdur.” diye konuştu.

Açıklama sırasında tekbir getiren kalabalık grup, bir süre slogan attı.

Basın açıklamasının ardından Diyanet Bir-Sen Temsilcisi Mahmut Bozkuş tarafından yapılan dua için eller semaya yükseldi.

Cenaze namazına katılanlar daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kamyonun altına giren otomobilin sürücüsü ağır yaralandı!

Haber: Cuma Sarı - Park halindeki kamyona arkadan çarpan otomobilin sürücüsü ağır yaralandı.

Benzer Haberler