Paz. Eki 13th, 2019

Yaşıtları tatilin keyfini yaşarken onlar tarlada!

Özel Haber: Şükrü Dolaş – Her yıl okulların tatil edilmesiyle birlikte mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişmiyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde her yıl okulların tatil edilmesiyle birlikte mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişmiyor.

Okul arkadaşları karnelerini alıp tatilin keyfini çıkarırken, çocuklar yine karnelerine günler kala okullarından zorunlu izin alarak aileleriyle birlikte geçici tarım işçisi olarak ilçe dışına çıkıyor.

Siverek’te her geçen gün giderek artan ekonomik sebeplerle parçalanan tarım arazileri bölge halkını mevsimlik işçi göçüne zorluyor. Bu zorunlu göçten en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor.  Çoğu çocuk henüz küçük yaşlarda tarlalarda çalışmaya başlarken kadınlar ise hem tarlada hem de tarla dışında ev işleriyle de uğraşıyor.

Adana’da tarlada çalışan bir ailenin fertlerinde olan anne Şükran Kurat yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Biz işçilerin çalışma ve barınma şartlarına bağlı nedenlerden dolayı birçok rahatsızlıkları bulunmaktadır. Kamplar her türlü bulaşıcı hastalığa açık ve hijyenden yoksundur çocuklarımız da bu sebeplerden ötürü sık sık hastalanmaktadır. Kamp yakınına köylüler tarafından atılan hayvan gübreleri, açıktaki çöp çukurları tehlike saçıyor. Kötü koşullarda yapılmış, yeterince suyu olmayan ve ortak kullandığımız tuvalet ve banyolar sağlık için birçok risk içermektedir. Biz anneler gündüz tarlada çalışırken geceleri de ev işleriyle uğraşıyoruz. Aynı zamanda çocuklarımıza vakit ayıramıyoruz hepsi hastalık kapıyor. Çaresizce yaz aylarında çalışmak zorundayız çünkü kışın Siverek’te geçim kaynağı olacak bir işimiz yok. Yetkililerden bir an önce bu duruma el atmasını istiyoruz.”

-“Eğitimimi aksatıyorum, hep yarım kalıyor”

Mevsimlik işçi göçünden etkilenenlerin başında çocuklar geliyor. Tarlada kavurucu sıcaklığın altında güneşle bütünleşip çalışmak zorunda kalıyorlar.

Mevsimlik işin zorluklarından ve eğitim hayatına yansıyan sorunlara değinen Serkan Kurat ise, “Çalışmak için ailemle beraber göç ediyoruz. Bende onlarla gelmek zorunda kalıyorum bu benim eğitimim aksatıyor ve hep yarım kalıyorum. Keşke kendi memleketimde kalıp çalışabilsem, rahatça okuyabilsem. Lütfen artık bizi de görsünler okumak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir