Ebabil kuşu koruma altına alındı

Özel Haber: Cuma Sarı – İşyerinin önünde yavru ebabil kuşu bulan kuaför Metin Özkaracadağ, kuşu yetkililere teslim etti.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde iş yerinin önünde yavru ebabil kuşu bulan esnaf, kuşu yetkililere teslim etti.

Gece saatlerinde iş yerini kapatmak üzere iken uçamayan bir kuş gören kuaför Metin Özkaracadağ, hayvanı içeri alarak su ve yem verdi.

Kuşun farklı bir tür olduğunu düşünen Özkaracadağ, internetten yaptığı araştırmada kuşun cinsinin ebabil olduğunu öğrendi.

Fotoğraf – Cuma Sarı

Kuşun yaralı olup olmadığını kontrol eden Metin Özkaracadağ, daha sonra kuşu Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçe Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Kuşu gece saatlerinde iş yerinin önünde gördüğünü söyleyen Metin Özkaracadağ, “Hayvanın yaralı olduğunu düşünerek içeri aldım. En başta türünü bilemediğim için internetten araştırma yaptım ve ebabil olduğunu öğrendim.” dedi.

Metin Özkaracadağ – Esnaf

Ebabil kuşlarının bölgede görülmeyen bir tür olduğunu belirten Özkaracadağ, “Bölgemizde nadir görülen hatta hiç görülmeyen bir kuş türüymüş ve pek fazla görülmez. İnceledim yaralı olmadığını fark ettim öyle sanıyorum ki daha yavru o yüzden uçamıyor. Bende yetkililere teslim etmeye getirdim. Ebabil kuşlarının ismi Kuran-ı Kerim’de geçiyor ve güzel hayvanlardır. Pek fazla görülmezler, nadirdir. Tedavisinin ardından doğal ortamına bırakılır herhalde.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçe Müdürlüğü veterinerlerince yapılan inceleme de kuşun yaralı olmadığı belirlendi.

Müdürlük yetkilileri, göçmen bir kuş olan ebabillerin, bütün ihtiyaçlarını havada karşıladığını belirterek uçarken böcek, sinek avlayarak beslenen hayvanlar olduğunu dile getirdi.

Yavru ebabil kuşunun gerekli kontrollerinin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne teslim edileceği daha sonra ise doğaya salınacağı öğrenildi.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Anız yangını çadırları kül etti!

Haber Merkezi - Göçerlere ait 3 çadır içerisindeki malzemelerle birlikte kül oldu.