Yeniden Refah Partisi’nden Siverek hakkında çarpıcı rapor

Haber Merkezi – Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanlığı birçok tespit ve sorunun yer aldığı detaylı bir rapor hazırladı.

Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanlığı’nca Siverek ilçesi hakkında birçok tespitin ve sorunun yer aldığı detaylı bir rapor hazırlandı.

İlçe Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler Başkanı Davut Şeker tarafından hazırlanan raporun giriş kısmında ilçenin geniş bir coğrafyaya sahip olduğu belirtilirken ilçe nüfusunun 258 bin 262 olduğu hatırlatıldı.

Siverek ilçesinin coğrafi ve nüfus yoğunluğu bakımından 32 ilden büyük olduğunun belirtildiği raporda büyükşehir hizmetlerinden yeterince faydalanamadığı öne sürüldü.

Merkez ve kırsal mahallelerin hizmetlerden tam faydalanabilmesinin 1926 yılında alınan il statüsünün yeniden iadesiyle mümkün olacağı da yapılan tespitler arasında yer aldı.

20 başlık altında toplanan sorunların yanı sıra çözüm önerilerinin de yer aldığı raporda şu ifadelere yer verildi:

1-İlçe merkezinde bulunan tarihi Siverek kalesinin çevresinde bulunan yapıların (sahiplerinin mağdur edilmeden) yıkılarak kalenin tarihi yapısının ortaya çıkarılması. Yıkılan yerlerin çevre düzenlemesinin yapılarak sosyal mekânların oluşturulması.

2-İlçe merkezinde trafik sorunu kronik bir hal almış durumda. Bu sorun yeni caddeler açılarak ve otoparklar yapılarak halledilebilir. Bunlar yapıldığı takdirde trafik sorunu büyük ölçüde halledilmiş olacaktır.

3-İlçemizde temizlik en önemli sorunlardan biridir. Bunun en önemli nedenlerinden biri şehir içinde hayvan besiciliği. İlçemiz ekonomisinin önemli ayaklarından biri de hayvancılıktır. Vatandaşlarımızın daha modern şartlarda hayvancılık faaliyetlerini sürdürebilmeleri için belediye öncülüğünde şehir dışında toplu ahırların yapılarak vatandaşın buralara gitmesi teşvik edilmeli. Böylece şehir daha temiz olacak ve bahsedilen durumdan kaynaklı birçok hastalığın önüne geçilmiş olacaktır.

4-Eski merkez mahallelerde (Hamidiye, Gülabibey, Hayriye, Kale, Hasan Çelebi) yeşil alanların yokluğu. Bu mahallelerde yeni imar düzenlemeleri ile yeşil alan okul alanları gibi alanlar oluşturulabilir. Bu yapıldığı takdirde eski mahallelerimiz daha yaşanabilir ve nefes alınabilir modern   yaşam alanları olacaktır.

5-Son imar revizyonları ile inşaat sektörü nerdeyse durma noktasına gelmiştir. Oysa inşaat sektörü ilçemizin en önemli ekonomik sektörlerindendir. Bu işle uğraşan sektör çalışanlarının önemli bir kesimi başka şehirlerde çalışmak durumunda kalmıştır. İmar planlarının gözden geçirilerek eski kagir yapıların sahipleri mağdur edilmeden kamulaştırma yapılması ya da yol ve sosyal alanlar için ayrılan alanların ücretlerinin belediyelerce karşılanması. Bunlar yapıldığı taktirde mal sahibi ve müteahhitlerin mali yükleri azalacağından sektörün önü açılmış olacaktır.

6-Belediye çalışmaları ve diğer kamu kurumlarının çalışmalarının yeterince denetlenmemesi. İlçemizde ve ülke genelinde denetim mekanizmasın düzgün çalışmaması yapılan hizmetlerin verimliliğini düşürmekte, yapılan işlerin düzgün yapılmamasına neden olmakta, kaynakların birilerine peşkeş çekilmesine neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için denetim mekanizmasının etkin ve adil bir şekilde kullanılması.

7-Belediye çalışmalarının şeffaf olmaması ve halkla paylaşılmaması. Alınan ve alınacak kararlar ile yapılacak işlerin vatandaş ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşılarak vatandaşın kafasındaki soru işaretlerine cevap olacaktır. Aynı zamanda şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışı şehre hâkim olacaktır.

8-Belediyenin fuzuli harcamaları ve israf nedeni ile Belediye yüklü miktarda borçlanmıştır. Belediye kaynaklarının tüm vatandaşlara eşit ve adil bir şekilde kullanılması. Fuzuli harcamalardan vazgeçilerek kamu yararına olmayan işlerden kaçınılması gerekmektedir. İsraf ve gereksiz harcamaların önüne geçildiği takdirde şehir için çok daha güzel hizmetler yapılabilecektir (Caddelerin tekrar tekrar sökülüp yeniden asfaltlanması kaldırımların ihtiyaç olmadan sökülüp yeniden yapılması.)

9-Belediye bünyesinde yürütülen sosyal yardım faaliyetlerinin adil ve ilkeli bir şekilde yürütülmemesi sonucu asıl ihtiyaç sahipleri yardımlardan faydalanamamakta, mağdur olmaktadırlar. Belediye yönetimince gerekli tedbirlerin alınarak gerçek ihtiyaç sahiplerinin yerinde tespit edilerek sosyal yardımlardan faydalanmaları sağlanmalıdır.

10-Belediye çalışanları ve birim amirlerinin yeterli eğitim ve donanıma sahip olamaması nedeniyle vatandaşların yanlış yönlendirilmelerine ve yanlış bilgilendirilmelerine neden olmaktadır. İşin ehline verilerek, yetkin kişilerce hizmetlerin daha etkin ve daha verimli sunulması sağlanabilir.

11-İlçemiz Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve bağlı ilçelerin kesiştiği bir noktada olup çevre ve bağlantı yollarının olmaması. Ölüm yolu olarak adlandırılan Diyarbakır Şanlıurfa karayolu başta olmak üzere Diyarbakır Adıyaman ve Şanlıurfa Adıyaman Çevre yollarının bir an önce yapılması gerekmektedir.

12-Şehir girişlerinin Siverek’e yakışmayacak durumda olması (şehir girişlerinin köy görüntüsünde olması, Çermik ve Diyarbakır giriş yolunda hayvan pisliğinden geçilememesi). Şehir girişleri ıslah edilerek peyzaj ve ışıklandırma çalışmaları ile güzel bir görünüme kavuşturulabilir.

13-Devlet hastanesi kavşağındaki ölümlü kazalar. Siverek Devlet Hastanesi, Şanlıurfa-Diyarbakır yolunda olup bir sürü ölümlü kaza yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Hastaneye köprülü bir kavşak yapılarak hem trafik aksamayacak hem de ölümlü kazaların önüne geçilmiş olacaktır.

14-İlçemiz nüfus ve nüfus artışı hızı bakımından önemli bir ilçe. Aynı zamanda yakın ilçelerden de hastaların tedavi amaçlı geldikleri bir ilçe. Mevcut devlet hastanesi ihtiyaca cevap veremediğinden Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin bir an önce yapılarak hizmete açılması.  (Bu durum aciliyet arz etmektedir.)

15-Devlet hastanesinin yeterli personel ve donanıma sahip olmaması. İlçemiz birçok ilden büyük olmasına rağmen yeterli personel ve birçok ünite bulunmadığından hastaların çoğu çevre illere sevk edilmektedir. Bu durum vatandaşı hem maddi hem de manevi olarak ciddi anlamda etkilemektedir. Personel takviyesi yapılarak ihtiyaç olan bölümlerin açılması ve yeterli donanıma sahip hale getirilmesi sağlanmalıdır.

16-Uyuşturucu ve madde bağımlısı genç nüfus artışı. İlçemizde son yıllarda hızla artan madde ve uyuşturucu kullanımı yaşı düşmekte, bu durum karşısında aileler çaresiz kalmaktadır. İstatistikî verilere göre bu sayı 10 binlere dayanmıştır. Bu sorunu çözmek ve uyuşturucu batağına saplanan gençleri topluma kazandırmak için kamu kurumları ve kuruluşları (özellikle emniyet-belediye-milli eğitim) ile sivil toplum kuruluşları ciddi bir iş birliğine giderek gerekli çalışmaları yapmalıdır.

17-Başıboş sokak hayvanları. Başıboş sokak hayvanları ciddi risk oluşturmaktadır. (Kış aylarında sabah erken saatlerde okula giden kenar mahalle okul öğrencileri için tehdit oluşturmaktadır.) Bu hayvanlar için yeteri kadar barınak yapılması ve hasta-yaralı olanları için veteriner kliniğinin açılması gerekmektedir.

18-TOKİ Konutlarının çevre düzenlemesinin yapılmaması ve ihata duvarının olmaması. Bu durum yabani hayvanların sitenin içine kadar gelmelerine sebep olup site sakinlerini tedirgin etmektedir. Çevre düzenlemesi ve ihata duvarının yapılması TOKİ konutlarında yaşayan sakinlerin hayat standardını yükselterek konutların maddi değerini de artıracaktır.

19-Şehir merkezinde bulunan molozlar. Kenar mahallelerde bulanan boş arsalarda büyük kayalardan oluşan taşlar bulunmaktadır. Bu alanlar yılanlar akrepler gibi zehirli hayvanlar için yuva haline gelmiştir. Bu alanların hem güvenlik hem de şehrin görsel estetiği açısından temizlenmesi gerekmektedir.

20-Çarşı merkezde bulunan işyerlerinin fahiş fiyatlarda olması. Çarşıya yakın ve bağlantılı ilçemiz bölgede cazibe bir kent olduğundan ötürü merkez çarşıda bulunan iş yerleri ve gayri menkuller başını alıp gitmektedir ve değerinin çok çok üzerine çıkmıştır ve rant haline gelmiştir oysa birçok alternatif bulunmaktadır. Çarşı merkezimize bitişik olan Gülabibey, Kale, Hamidiye, Haliliye, Esmerçayır, Hacıömer ve Abdalağa Mahallelerimizde bulunan kagir Evlerin nerdeyse tamamı oturulamaz haldeler. Siverek için bir hazine olarak nitelendirdiğimiz bu alanların belediye tarafından hem vatandaşlar hem d kamu yararına üzerinde titiz çalışmalar yaparak mahallelerin gerekli istimlaklerini yapılması, terk edilmiş evlerin yerine düzgün modern iş yerlerin, otoparkların yapılması ve yaşam alanların yapılması gerekmektedir. Bu fiil ilçemiz için hem istihdam hem de büyük ekonomi kazanımları sağlayacaktır.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

One thought on “Yeniden Refah Partisi’nden Siverek hakkında çarpıcı rapor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Temizlik çalışmaları titizlik içerisinde yürütülüyor"

Haber Merkezi - İlçede yapılan genel temizlik çalışmalarına düzenli olarak devam ediliyor.