Gülpınar: ‘AK Parti iktidarı siyasete güveni arttırdı’

‘Geleceğin Medyası, Türkiye’nin Kalkınmasında Medyanın geleceği ve yeni arayışlar’ adlı panel Şanlıurfa’da bir otelde gerçekleştirildi. MÜSİAD Şanlıurfa Şubesinin düzenlediği panelin konuşmacıları AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ve Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan oldu. Panelde MÜSİAD Üyeleri ve Gazetecilere hitap eden Milletvekili Gülpınar ve İbrahim Erdoğan, Ulusal Medya, gazetecilik, gündemdeki konularla ile ilgili önemli açıklamalar da bulundular.

-Basının tarafsız olması, şehir efsanesidir

Milletvekili Kasım Gülpınar panelde yaptığı konuşma da ‘en sık kullanılan ve basının ‘Tarafsız’ olması gerektiği deyimi şehir efsanesidir’ dedi. Ancak vicdan temelli oluşturulan bir yapının üzerine liyakati de esas alarak bina inşa edilmesi halinde, adil basın kavramının elde edilebileceğini ifade eden Gülpınar, büyük sermaye güçlerinin medya da güç sahibi olmaya çalıştığını söyledi. Bazen bu durumun tam tersine döndüğünü, güç sahibi ve sermaye sahibi olmak için tersten metot izleyen yapılanmaların da olabildiğinin altını çizen Gülpınar ‘Sermaye sahiplerinin medyaya hakim olmak istemesi, basını ne kadar tarafsız kılabilir ki.? Ayrıca siyasetçilerin medyayla olan ilişkilerinin sınırını iyi belirlemeleri lazım, sınır belirlenmezse sıkıntılara yol açılır. Medya ya da medya mensubundan yola çıkarak, medya mensubuyla dost olarak o kuruma çok yanaştığınızı düşünürseniz yanılırsınız. Medyanın dostu mu olacaksınız, medya sizi malzeme olarak mı kabul edecek ? bu ayrımlar iyi yapılmalı. Doğu kültürüyle yoğrulmuş, materyalist ve makyavelist düşünce bizim toplumumuzun genlerinde yok. Bu düşüncelere uzak bireyler olarak, siyasetçiler bu sınırı belirleyemediği zaman hayal kırıklıklarına uğruyor. Tabi ki tüm bunların yanında insan adilse, vicdanlı ise, merhametli ise, medya dahil hiç bir şeyden zarar gelmez” dedi.

-‘Dört kuvvetinde içinde bulundum’
Milletvekili Kasım Gülpınar Türkiye’de Yasama, yürütme, yargı ve dördüncü güç olarak telaffuz eden medya da dahil olmak üzere, 4 kuvvetinde içinde bulunduğunu söyledi.

Milletvekili olarak işin yasama kısmında olduğunu, babası merhum Eyüp Cenap Gülpınar’ın geçmişte icra ettiği bakanlık görevi ve avukatlık mesleğinden dolayı yürütme ile yargının da içinde bulunduğuna, kendisinin de gazetecilik yaptığı dönemde medya da bulunduğuna dikkat çeken Gülpınar, bunların içindeki en hakiki kuvvetin medya olduğuna işaret etti. Empoze edilmek istenenin tam tersine, yürütme ve yasamanın sanal kuvvet olduğunu vurgulayan Gülpınar ‘Burada yargıyla polemiğe girmek istemiyorum. Kimin gücünü nasıl kullandığını, dört kuvvetin ayrışıp ayrışmadığını, hangisinin hakiki kuvvet olup olmadığını iyi biliyorum. Medya en hakiki kuvvettir.‘ dedi.

-AK Parti iktidarı siyasete güveni arttırdı

‘Hangi kuruma çok güveniyorsunuz’ adında yapılan anketlere dikkat çeken Gülpınar ‘Basın AK Parti iktidarı öncesinde hangi kuruma çok güveniyorsunuz anketleri yapıyordu. Kendini de ‘Basına güveniyor musunuz?’ seçeneğine eklemiyordu. Siyaset kurumu bu anketlerde yerlerde sürünüyordu. Zaman içerisinde, AK Parti iktidarı ile birlikte siyaset kurumu güvenilirliğini tavan yaptı. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Siyasete güven geldi. Şimdi o bazı medya grupları bu güveni yeniden sarsmaya çalışıyorlar. Ama başarılı olamayacaklar”  şeklinde konuştu.

Soru & Cevap kısmıyla devam eden panelin sonunda katılımlarından dolayı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ve Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan’a MÜSİAD tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. (sanliurfa.com)

gulpinar-ak-parti-iktidari-siyasete-guveni-arttirdi

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ayakkabı tamirciliği mesleği yok oluyor!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir zamanlar gözde meslekler arasında yer alan ‘Ayakkabı Tamirciliği’ yok olmaya yüz tuttu. Siverek Gıda Maddeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vahit Sevdalı, 1990 yılına kadar sayıları 30’u bulan ayakkabı tamircisi sayısının teknolojik gelişmeler ve insanların alım gücünün artmasıyla azaldığını kaydetti. İlçede 25 yıldır ayakkabı tamir ettiğini söyleyen İbrahim […]