Çocuklarda Televizyon Alışkanlığı

Psikolog Sinan Dağbakan, televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki etkilerini ele aldığı köşe yazısıyla Siverek Son Haber’de.

Televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki etkileri üç kolda inceleyebiliriz. Bunlar; zihinsel gelişim, psikolojik gelişim ve sosyal yaşamdır. Zihinsel gelişimleri için çocuklar televizyon izlememelidirler. Bilinçsizce saatlerce televizyon izleyen bir çocukta zihinsel gerileme, tembellik çok yüksek oranda görülür. Saatlerce televizyon izleyen bir çocuk asosyal olur ve zihinsel gelişimi tam anlamıyla tamamlanamaz.

Gelişim sürecindeki çocuk bilinçsizce televizyon izlerse psikolojik açıdan arayışa girer ve çevreye saldırganlık saçar. Televizyonda Süpermen izleyen bir çocuk çizgi filmden veya filmden etkilenip yüksek bir yerden atlayabilir ve kendine zarar verebilir. Çocukların televizyonda izlediği her şeyi aileler bilmeli ve belli bir süzgeçten geçirmeli. Böylelikle çocuk doğru kanallar izledikçe zihinsel ve psikolojik olarak gelişimini tamamlarlar ve ilerideki yaşamlarında daha sağlıklı bireyler olurlar

Bilinçsizce izlenen programlar gelişme sürecinde ki çocukları zihinsel anlamda tembelleştirir. Çocukların aileleri kontrollerinde yaşına uygun programlar izleyip zihinsel gelişimlerini tamamlamaları sağlanmalıdır. Bazı programlarda yayınlanan, her şeyin makinelerin yaptığı bir dünyayı gören çocuk daima öyle olmak isleyecek ve sürekli işlerini başkalarına yaptıracak kendi zihnini yormamak için çalıştırmayacaktır.

Gelişim esnasındaki çocuklar uzun süre televizyon izlediklerinde asosyal olurlar. Çünkü arkadaşları parkta, bahçede, okulda ve kurslarda sosyalleşirken ve iletişim halindeyken, kendisi evde tek başına saatlerce televizyon izler. Ailelerin çocuklarının okul, ödev, oyun ve televizyon izlemek gibi eylemlerinde planlamalarına yardımcı olmalıdırlar. Böylelikle çocuklar yapacakları şeyleri bir düzen ve gözetim altında yapabilirler.

Çocuklar televizyon izlememeli. Çünkü saatlerce televizyon izleyen bir çocuk asosyal olur ve zihinsel gelişimini tamamlayamaz. Ailelerin kontrol altında olmadan ve bilinçsizce çocuklarına izlettikleri programlar, çocukların zihinsel, fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilerler. Aileler olarak çocuklarımıza sorumluluklarını öğretmemiz ve onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini doğru yönde tamamlamalarını sağlamalıyız.

Örnek verecek olursak ”Woldorf School Of The Peninsul” Bu okul Dünyanın ultra zengin adamlarının E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocuklarını okuttuğu okul. Bu okulun özelliği içinde hiçbir şekilde teknolojik alet bulunmamasıdır. Sadece çocuklarının el becerisini, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tam olarak tamamlayacak derslerin olmasıdır.

Bu okulda bilgisayar, laptop, ya da tablet gibi hiçbir teknolojik alet bulunmuyor, akıllı tahtalar yerine eski karatahtalar, tebeşirler, kâğıt kalem gibi tamamen çocuğun tüm becerilerini ortaya koyacak eski malzemeler kullanılıyor. Dünyanın en akıllı telefonlarını bilgisayarlarını üreten adamların, kendi çocuklarını teknolojiden uzak tutmalarının sebebini sanırım kolayca anlayabiliriz. Ailelerin bilinçsizliği çocuklarının geleceğini risk altına koyuyor maalesef.

Çocuğunuzun iyi bilgisayar kullanması marifet değildir. Çocuğunuza pahalı telefonlar bilgisayar almak onu geliştirmeyecektir. Çocukları televizyondan mümkün olduğunca uzak tutalım. Onları kitap okumaya sokakta oynamalarına zekâ geliştirici faaliyetler yapmasını spor yapmasını dışarıda da kaliteli vakit geçirmesini sağlayalım. Vakit kaybetmeden çocuğunuza ışık tutun. Unutmayın ki onlar sizin eseriniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bayram öncesi harekete geçtiler!

Haber: Şükrü Dolaş - Bayram öncesi farkındalık için harekete geçtiler!