Saklı cennet Takoran vadisi dünyaya tanıtılacak

Yayınlayan: Yönetici -

Haber: Şükrü Dolaş – Eşsiz güzellikteki Takoran Vadisi, dünyaya tanıtılacak.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bölge halkının “saklı cennet” olarak tanımladığı eşsiz güzellikteki Takoran Vadisi, dünyaya tanıtılacak.

Çermik ve Hilvan ilçeleri sınırlarına kadar Fırat Nehri sınırı boyunca yaklaşık 120 kilometre suyla çevirili Siverek ilçesi sınırları boyunca uzanan Atatürk Barajı için su tutulmaya başlamasıyla bölgede kendiliğinden oluşan bir çok adacığın yanı sıra, doğal güzelliği ve yeşiliyle bölgede saklı cennet olarak tanınan, Türkiye’de dördüncü asma köprünün bulunduğu Takoran bölgesinin dünyaya tanıtılması amacıyla Eylül ayında Büyük Takoran Festivali düzenleme kararı alındı.

Siverek kentinde kurulu bulunan Fırat Gezginler Kulübü tarafından vadide bulunan sivil toplum kuruluşu başkanları, sendika başkanları ve gazetecilerin katıldığı ‘Takoran vadisi için ne yapmalı?’ toplantısında bölge turizmine kazandırılması amacıyla yapılması gerekenleri anlatıp tanıtım için yerel yönetimlerin bölgeye sahip çıkmalarını istediler.

Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından, söz alan Fırat gezginler kulübü başkanı Ferit Akçalı bu yıl Eylül ayında bölgede uluslar arası büyük Takoran festivalinin yapılacağını müjdeledi.

-BÖLGEYE BAŞTA RUSYA VE BİR ÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN SPORCULAR FESTİVALE KATILACAK

Fırat Gezginler kulübü başkanı Akçalı, Takoran’da düzenlenen toplantıda bölgede ilk kez uluslar arası bir festival yapılacağını müjdesini vererek şunları kaydetti:

“Fırat gezginleri olarak tüm çabamız bölgenin saklı kalmış doğal güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmaktır. Eylül ayında üç gün sürecek uluslar arası düzeyde ‘Büyük Takoran festivali’ düzenlemektir. 6-7-8 Eylül günleri düzenleyeceğimiz büyük festivale başta Rusya olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinden ve Türkiye’den milli sporcular katılacak. Festival kapsamında balık tutma, Nissibi köprüsünün en üst noktasından halatla inme, doğa yürüyüşleri, Takoran için ne yapmalı isimli birden çok panel, yüzlerce insanın aynı anda dilek balonlarını uçurma, yamaç paraşütü, motosiklet yarışları, fotoğraf yarışmaları yapılacak. Tüm halkımızı festivale davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Minibüs şarampole devrildi: 4 yaralı

Haber: Cuma Sarı - Meydana gelen trafik kazasında 1'i bebek 4 kişi yaralandı.

Benzer Haberler