Sıcak yaz günlerinde nelere dikkat edilmeli?

Diyetisyen Şükran Ortakaya, bilgilendirici yazılarıyla haber siteniz Siverek Son Haber’de… Diyetisyenimiz, Siverek halkı için yaz aylarında beslenme için önemli önerilerde bulundu.

Sıcaklık değerleri her birey için çok farklı klinik fizyolojik streslere, hastalıklara ve hatta ölümlere bile neden olabilir.

Bu noktada özellikle Siverek’te artan sıcaklık değerlerine karşı Siverek halkının bazı önlemler alması gerekiyor.

Aşırı sıcaktan daha çok hastalar, yaşlılar ve çocuklar etkilenmektedir. Aşırı sıcaklar kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, dolaşım-solunum problemi gibi kronik hastalığı olan kişilerin yaşamını tehdit etmektedir.

Bu nedenle aşırı sıcaklıklardan korunmamız gerekiyor, bu konuyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlardan başlıcaları;

*Güne başlarken önemli olan kahvaltı öğününde az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

*Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Ağır yemekler yerine, öğünler daha hafif ve sağlıklı şekilde planlanmalıdır. Öğünlerde yemeklerin yanına salata ve ayran alternatif olarak tercih edilebilir.

*Özellikle kurban bayramının ardından vücudu arındırmak amacıyla serin salata ve meyvenin ağırlıklı olduğu yeşil menüler tercih edilmelidir. Meyvenin şeker içeriği unutulmamalı, meyve tüketiminde porsiyona ayrıca dikkat edinilmelidir.

*Hamur işi tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlıları tüketmek daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak dondurmanın güvenilirliğinden emin olunmalıdır.

*Her gün en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Ancak Siverek’te tüketilen suyun temiz olduğundan emin olunmalıdır.

*Soğuk içecekler tercih edilmelidir, ancak çok buzlu ve şeker oranı yüksek olan kola vb. içeceklerden kaçınılmalıdır.

*Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10.00-16.00 arasında güneş ışınlarından kaçınılmalıdır.

*Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol giysiler tercih edilmeli, şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

* Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir. Olabildiğince gölgelik ve serin yerler tercih edilmelidir.

Tatillerde iyi bakım yapılmamış havuzlar ishal, konjonktivit ve cilt yaraları gibi birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Ayrıca gıda alerjileri, virüsler, bakteriler, parazitler, gıda zehirlenmeleri gibi birçok neden ishal oluşturabilmektedir.

Dikkat etmemiz gereken bir konu, serinlemek isterken lütfen hayatınızdan ve sağlığınızdan olmayın.

Daha sağlıklı bir yaşam için 0 (414) 552 99 00 numaralı telefon yada sukranortakaya63@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

Hükümlüler okulları temizliyor

Haber: Lütfü Yalgı - Kent merkezindeki okulların temizlik işleri yapılıyor.