Yayaya öncelik vermeyen sürücülere cezai işlem uygulanacak

Haber: Cuma Sarı – Yaya geçitlerinde vatandaşa yol vermeyen sürücülere cezai işlem uygulanacağı öğrenildi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde geçitlerde yayaya yol vermeyen sürücülere cezai işlem uygulanacağı öğrenildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliğince ilçe farklı noktalarında yapılan uygulamalarla konu hakkında bilgi verilen sürücülere kural ihlali durumunda 488 lira ceza uygulanacağı belirtildi.

Siverek’te ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ projesi kapsamında trafik ekiplerince yapılan denetimlerin yanı sıra mobese kameralarından yaya geçidi kuralını ihlal ettiği belirlenen 58 sürücüye para cezası uygulandı.

2018 yılında ülke genelinde 1.487 yayanın trafik kazalarında hayatını kaybettiği öğrenilirken kazaların büyük oranda yaya geçidinde kural ihlali yapan sürücülerden kaynaklandığı belirlendi.

Yaya kazalarının en aza indirilmesi ve toplumsal bir farkındalık oluşturulması amacıyla Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle ‘öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla başlatılan proje kapsamında yaya geçitlerinde kurala uymayan sürücülere 488 lira para cezası uygulanıyor.

Trafik Denetleme Büro Amiri Oğuzhan Uçak, sağlıklı bir trafik akışının sağlanması için sürücü ve yayaların kurallara uyması gerektiğini belirtti.

Öte yandan denetimlerin sıkılaştırılacağı, denetimler sırasında mobese kameralarından da yararlanılacağı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun’unun 74. maddesinde sürücülere “görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme” yükümlülüğü getirildi.

Genelgede ayrıca 2019 yılının Yaya Öncelikli Trafik Yılı olarak ilan edildiğine dikkat çekilerek; sürücülerin, yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak suretiyle yavaşlamalarını ve durarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla karayolu üzerine yaya önceliğine vurgu yapan önce yaya ikonlarının araçların yaklaşım yönünde, tüm ışıksız yaya ve okul geçitlerine çizdirilmesi ve uygulamanın öncelikle şehrin önem ve öncelik arz eden noktalarına çizdirilmesi yönünde talimat verildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Otomobilden düşen valiz paniğe neden oldu

Haber: Cuma Sarı - Otomobilden düşen valiz, kısa süreli paniğe sebep oldu.

Benzer Haberler