Siverek Sivil Toplum Platformundan sert tepki!

Yayınlayan: Yönetici -

Haber Merkezi – Kazı çalışmalarının halkı mağdur ettiği gerekçesiyle basın açıklaması yapıldı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarının halkı mağdur ettiği gerekçesiyle basın açıklaması yapıldı.

İlçede faaliyet yürüten yaklaşık 50 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) oluşturduğu Siverek Sivil Toplum Platformu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda yapıldığı öne sürülen kazı çalışmalarının gereğinden uzun sürdüğünü ve vatandaşları mağdur ettiğini iddia ederek basın açıklaması düzenledi.

Kanlıkuyu Parkında saat 14.00 sıralarında düzenlenen basın açıklaması sırasında polis ekipleri güvenlik önlemleri alırken açıklamayı platform adına Sivil-Der onursal başkanı Koçali Aymaz yaptı.

 DSC4238 kopya
Koçali Aymaz – Sivil-Der Onursal Başkanı

Büyükşehir Belediyesi yasasının alt yapısı olmadan uygulamaya geçirildiğini söyleyen Koçali Aymaz, şu ifadeleri kullandı:

“Şanlıurfa, aradan 7 yıl geçmesine rağmen henüz ilçelerine gerekli hizmet ağını kuramamıştır. Bitmeyen yollar, her yıl tekrarlanan sokak kazıları, yer altı elektrik döşeme kazı çalışmaları, doğalgaz kazıları, yetersiz itfaiye alt yapısı ve şehrin en merkezi yerinde yıllardır bozuk olan ve bu haliyle kazalara davetiye çıkaran yanmayan trafik lambaları gibi bitmez-tükenmez sorunlar karşısında halkımız çileden çıkmıştır. Geçen aylarda şehrimizde meydana gelen, itfaiyenin gerek personel gerek donanım eksikliğinden kaynaklı olarak müdahalede aciz kaldığı ve ne yazık ki kayıtlara TOMA’ların söndürdüğü yangın olarak geçen yangın hala hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır. Bu elim olay sonrası bile ne yazık ki henüz bir adım atılmamıştır.”

stklardan sert tepki 41

Çalışmaların koordinesiz yürütüldüğünü öne süren Aymaz, “Doğalgaz için yapılan altyapı çalışması biterken, ardından elektrik hatları için tekrar kazılar başlamakta, şehir suyu altyapısı biterken tekrar elektrik altyapı kazı çalışmaları gibi israfın had safhaya ulaştığı çalışmalara imza atılmaktadır. Halkımız, bu sorunlar karşısında yeterli hizmetlerin ne zaman geleceğini, çalışmaların ne zaman biteceğini, denetimin kimler tarafından yapıldığı gibi teknik konularda kendilerini aydınlatacak bir yetkili bulamamaktadır. Devam etmekte olan şehir suyu şebeke kazı çalışması halkı canından bezdirmiş, yapılan iş, hiçbir yetkili tarafından denetlenmeden üstünkörü bir şekilde tamamlanmaya çalışılmakta ve milli servete zarar verilmektedir. Fırat Havzası içme suyunun Siverek halkıyla buluşması projesi, açıklandığında kamuoyunda heyecan uyandırmış ve herkes tarafından takdirle karşılanmıştı.” dedi.

 DSC4245 kopya

Yapılan kazı çalışmalarının takip edilmediğini öne süren Koçali Aymaz, şunları kaydetti: “Fedakâr Siverek halkı sabırla bir an evvel temiz bir içme suyu hayali kurarken, projenin uygulanma aşamasında, kazıların makul süre içerisinde tamamlanmaması, açılan çukurların tehlike oluşturması, standartlara uygun bir işçilik sergilenmemesi, yetkililerce denetlemenin yapılmaması, ev ve iş yerlerinin toz toprak içerisinde bırakılmasını halk kabul etmemektedir. Kazılarla birlikte ev ve iş yerleri toz toz-toprak içinde kalmakta, çocuklarımız hastalanmakta, ishal vakaları artmakta, engelli vatandaşlarımız zorluklar yaşamakta, astım hastaları dışarı çıkamamaktadır. Hastanelerde yatan hasta sayısı günden güne artmaktadır. Kazılan çukurlar aklın ve vicdanın kabul etmediği ve yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmadığı bir sorumsuzlukla yapılmaktadır. Siverek’te aktif olarak, faaliyet gösteren 48 Sivil Toplum Kuruluşu olarak bu durumu protesto ediyor; yetkilileri bu önemli sorun karşısında başlarını gömdükleri kumdan çıkarmalarını ve birazda “halkın hizmetkarı olma” düsturuyla hareket etmelerini istiyoruz. 32 ilden daha büyük bir nüfusa sahip, fakat sahipsiz kadim bir Şehir olan Siverek, bunları hak etmemektedir. Kurumlarının pasifleştiği, halkın kale alınmadığı, yetkili ve sorumlularının günü kurtarmaya çalıştığı bir şehirde, yaşam alanı daraldığı için insanlar göç etmek zorunda kalır. Biz bu şehri seviyoruz, sadece burada insanlık onurunun hak ettiği bir şekilde yasal haklarımızla birlikte yaşamak istiyoruz.”

-“Siverek hak ettiği hizmetleri alamıyor!”

Siverek ilçesinin Büyükşehir Belediyesinden hak ettiği hizmetleri alamadığını iddia eden Koçali Aymaz, “Yaşanmış onca tecrübeye rağmen, Siverek, hala hak ettiği hizmeti alamamaktadır. Şehrimizin günden güne artan sorunları, halının altına süpürülmekte, Büyükşehir Belediyesi, nüfusu 300 bine yaklaşan Siverek’i sıradan bir ilçe muamelesine tabi tutmakta ve hizmetleri merkez ilçelere kaydırmaktadır. Bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz. 2016 yılında Büyükşehir tarafından büyük meblağlar harcanarak yapılan beton asfalt çalışmaları hiçe sayılmış, devlet milyonlarca liralık zarara uğratılarak yapılan asfalt yollar, tekrar kazılmıştır. Bu kadar plansız ve koordinesiz bir hizmet sunma şekli olur mu? Şehir planı ve alt yapı planını hazırlamak bu kadar mı zor? Yetkisiz ve donanımsız ellere teslim edilen il mesabesindeki Siverek, gittikçe bir kasaba görünümü kazanmakta ve beklenen modern şehirleşme bir türlü gerçekleşememektedir. Siverek Sivil Toplum Platformu olarak, bundan sonra Kültür Kenti Siverek’e yapılacak tüm planlamaların müdahili olacağımızı, doğruların yanında, yanlışların karşısında olacağımızı ifade ediyoruz. Yapılan bu yanlış ve denetimsiz su şebekesi, elektrik, doğalgaz, vb. kazıların bir an evvel medeni ve makul ölçüler gözetilerek bitirilmesini, kazı çalışması için iş güvenliği tedbirlerinin arttırılmasını, şehrin toz ve toprak deryasından kurtarılmasını, sorumluluk almak istemeyen yetkililerden talep ediyoruz.” diye konuştu.

-Yoğun katılımlı protesto eylemleri başlayabilir”

Aymaz açıklamanın sonunda uyarıda bulunarak, “Bir iyi niyet gösterisi olarak yaptığımız bu basın açıklamasının ardından gerekli çalışmalar başlatılmazsa ilçe genelinde yoğun katılımlı protesto eylemlerinin başlayabileceğini buradan kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına katılan bedensel engelli İbrahim Güneş, kazıların en fazla engellileri mağdur ettiğini belirterek, “Bu yol ve kazı çalışmaları en fazla bizi mağdur etti. Evden çıkamaz olduk.” dedi.

 DSC4253 kopya
İbrahim Güneş

Toplanan grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Gazeteci Şükrü Dolaş: Çirkin saldırıyı nefretle kınıyoruz!

Haber Merkezi - Siverekli gazeteciler ve meslek odaları Gülebak'a yapılan saldırıyı kınadı.

Benzer Haberler