Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri

Haber: Cuma Sarı – Müftülük tarafından Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde müftülük tarafından Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programa Siverek Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Teoman Yıldırım, İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş, daire amirleri, STK ve oda başkanları ile vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, öğrencilerin okuduğu ilahilerle devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl ki temasının aile hayatı olarak belirlediğini söyledi. Aile yapısının bilinçli olarak tahrip edilmeye başlandığını belirten Yıldızbaş, “Peygamberimizin Örnek Aile Hayatı” temasının bu nedenle ele alındığını dile getirdi.

Programa konuşmacı olarak katılan Şanlıurfa Halilürrahman Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Gündüz, Hz. Muhammed’in hayatından örnekler verdi.

Son dönemlerde yaşanan boşanma olaylarında artış olduğuna dikkat çeken Gündüz, çiftlerin evlenmeden önce eş seçiminde dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.

Düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri ise protokol üyeleri tarafından verildi.

Yaklaşık iki saat süren etkinlik yapılan duanın ardından sona erdi.

Programın ardından gazetecilere bilgi veren Doç. Dr. Ahmet Gündüz, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın yıllık olarak düzenli ve rutin olarak yaptığı bir programdır. Bir yandan Allah Resulü muhabbetini ihya etme gönüllere nakşetme, öbür yandan Allah Resulünün hayatından kesitlerle ve yine onun getirdiği Kitaba da istinat ederek bir takım ana temaları çerçevesini çizmek, insanların maslahatının çizgilerini belirtmek üzere başkanımız böyle programlar yapıyor. Bu sene de aile noktasında başkanlığımız bir basiret ve feraset göstererek özellikle son dönemdeki boşanmalar ve aile noktasında bir takım ciddi krizler yaşandığına şahit olduğu için bir ferasetle aile konusu özellikle baz aldı.” dedi.

Boşanma olaylarında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Gündüz, “Zira boşanmalar da ciddi birtakım artışlar oluyor ve istatistiklerden de baktığımız kadarıyla TÜİK verilerinden de birbirine bir yıl tahammül edemeyen 4 bin civarında aile var. Hal böyle olunca bunun İslami bir çerçevede ne olabileceğini ne olması gerektiğini bir aile saadetinin neler çerçevesinde nelerin üzerine bina edebileceğini başkanlık olarak insanlara anlatmak bizim vazifemizdir.” diye konuştu.

Konuyu katıldıkları programlarda ele aldıklarını dile getiren Dr. Gündüz, şunları kaydetti: “Haliyle de müftülüklerimiz kanalıyla da il il ilçe ilçe hem başkanlık nezdinden konuşmacılar hem ilçe müftülüklerinden hem üniversitelerden destek almak suretiyle vatandaşa bunu izah etmeye anlatmaya çalışıyoruz ama dediğimiz gibi temel düstur sadece dönemin kültüründen değil, mevzuyu tamamen Kur’an ve sünnet endeksli anlatmaktır. Hz. Peygamberin hayatının hadis rivayetleriyle gelmiş olması sahabenin şahit olduğu birtakım mevzuları bize bizzat nakletmiş olması birçok mevzuda çizgilerin net bir şekilde bize gelmesini sağlamıştır. Biz de bugün Hz. Peygamberin sünnet ekseninde bir aile saadetinin nasıl sağlanabileceğini anlatmaya çalıştık.”

0 0
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kız alıp verme kavgasında 6 kişi yaralandı!

Haber: Cuma Sarı - Kız alıp verme meselesi yüzünden çıkan kavgada 6 kişi yaralandı.