“Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar” programı düzenlendi

Yayıncı: Yönetici - Yayın Tarihi:

Haber: Cuma Sarı – ‘Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar: Hazreti Hatice ve Hazreti Sad Bin Ebi Vakkas’ isimli program düzelendi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, ‘Yolumuzu Aydınlatan Yıldızlar: Hazreti Hatice ve Hazreti Sad Bin Ebi Vakkas’ isimli program düzelendi.

Siverek Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Enes Gümüştaş tarafından okunan Kur’an’ı Kerim ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Siverek Peygamber Sevdalıları Vakfı üyesi Hüseyin Şeker, toplumu değiştirmek isteyen Müslümanların, öncelikle kendilerini değiştirmesi gerektiğini söyledi. 

Sahabenin en büyük özelliklerinden biri de teslimiyet olduğuna vurgu yapan Şeker, “Sahabeler öncelikle örnek oldular. Örneklikleriyle toplumu değiştirmeye başladılar. Mekke’yi nasıl değiştirdiler? Önce kendilerini değiştirdiler, sonra Mekke değişti, sonra da dünyayı değiştirdiler. Biz eğer dünyayı değiştirmek istiyorsak, öncelikle kendimizden ve çocuklarımızdan bu işe başlamalıyız. İşte bu vesileyle, Peygamber Sevdalıları olarak 2015 yılında kasım ayını sahabe ayı olarak ilan ettik.” diye konuştu.

Şeker’in konuşmasının ardından sahneye çıkan Özlem Ajans sanatçıları, sahabeler ile ilgili ilahi ve marşlar seslendirdi.

Programa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı-Yazar Mehmet Göktaş, Sad Bin Ebi Vakkas’ın hayatından ve mücadelesinden örnekler verdi.

İslam’ın ilk günlerini anlatan Göktaş, zor dönemlerde Müslüman olmanın önemine değindi.

Uzun zamandır bölgeyi gezdiğini dile getiren Göktaş, şu ifadeleri kullandı: “Bu konuları anlatmam sizlerin imanlarını artırır. Ama ben bunları başka bir şey için anlatıyorum. Bugün bizim durumumuz da zor zamanda Müslüman olanların durumuna benziyor. Siverek, Batman, Şırnak, İdil, Nusaybin, Diyarbakır her yer benziyor. Aşağı yukarı 20 yıldır buraları geziyorum, dolaşıyorum. Müslümanlarla tanışıyorum. Bazı Müslümanlar hem sahabeyi anlatıyor hem de onlara ulaşılamacayacağını söylüyor. Onlara niye ulaşılmasın ki? Bilakis onlara ulaşılır. Allah amelleri zayi etmez. Sen gel aynı ameli işle, ‘Allah asla Muhsinlerin ihsanını zayi etmez.’ İstersen Peygamberden bin 400 sene sonra, 3 bin kilometre uzakta aynı ameli işle. Allah, ‘bu ibadet önceden olacaktı’ deyip zayi etsin. Biz mi istedik dünyaya Peygamberden bin 400 yıl sonra ve Mekke’den 3 bin kilometre kuzeyde dünyaya gelmeyi? Biz böyle istemedik, Rabbimiz böyle istedi. Onun için biz de aynı güzel amelleri burada işlediğimiz zaman Allah’ın izniyle Rabbimiz bu ibadetleri hiç eksik etmeyecektir.”

“Günümüzde de sahabeler döneminkine benzer güzel ameller işleniyor”

Sahabeler döneminde olduğu gibi günümüzde de güzel amellerin işlendiğine dikkat çeken Göktaş, sadece Kur’an dersi verdiği için cezaevlerinde olan Müslümanların olduğunu hatırlatarak, “Mekke’den Medine’ye hicrette fedakârlık vardı. Anneyi, babayı, malı, mülkü orada bırakıyorsun, bir başka memlekete gidiyorsun. Ama oraya vardın mı derin bir nefes alıyorsun. Elhamdülillah diyorsun. Bazı şeyleri Mekke’de bırakıyorsun ama Peygamberine kavuşuyorsun. Sana kucak açan ‘Ensar’ var. Ben öyle yüzlerce muhacir tanıyorum ki, bu topraklardan Allah, Kur’an, cami ve çarşaf için hicret etmişler. Mallarını mülklerini bırakmışlar. PKK, Jitem, FETÖ öldürecek diye hicret etmişler. Hicret ettikleri yerde ‘hoş geldin’ diye kucak açacak kimseler de yok. Öyle insanlar tanıyorum ki hicret ettikleri yerde halen aranıyorlar. Ne suç mu işlediler? Çocuklara Kur’an okutmaktan başka bir suçları yok. Gitseler teslim olsalar haklarında müebbet ve idam cezası verilmiş. Onun için kaçıyorlar. Zindanda olanları ve şehit olan Müslümanları söylemiyorum. Şu anda halen yaşayan hicretteki Müslümanları söylüyorum.” dedi.

Araştırmacı-Yazar Özkan Yaman ise konuşmasında Hazreti Hatice’nin örnek yaşamına değindi. Hazreti Hatice’nin günümüz kadınları için en iyi örnek olduğunu vurgulayan Özkan, “Bu zamanda en çok Hane-i Saadet’teki annelerden bahsedilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık iki saat süren program seslendirilen ilahilerle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Su kovasına düşen bebek boğuldu

Haber: Cuma Sarı - Su kovasına düşen 15 aylık bebek, hayatını kaybetti!
Su kovasına düşen bebek hayatını kaybetti

Benzer Haberler