Bakımı yapılmayan bilgisayarlar erken bozulabilir

Özel Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Bilgisayar teknikeri Yusuf Üçyol, bilgisayarların bakımının ve temizliğinin zamanında yapılmamasının bilgisayarlara zarar verebileceğini söyleyerek, insanların bu konuda hassas olmaları gerektiğini ifade etti.

Günümüzde aktif kullanılan teknolojik aletlerinin başında bilgisayarlar geliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarlara sürekli yüklenen programlar bilgisayarları yavaşlatıp bazen de bozulmasına sebep olabiliyor. Bilgisayarların bozulmasının bir sebebi de vaktinde temizliklerinin yapılmaması. Temizliği zamanında yapılan bilgisayarlar daha uzun ömürlü oluyor.

“Bilgisayarlar anti virüs programlarıyla sürekli denetlenmeli”

Bilgisayarı çalıştıran araçların birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyen Bilgisayar Teknikeri Yusuf Üçyol, “Bilgisayarların yazılımsal ve donanımsal olmak üzere iki tür bakımı vardır. İkisi birbirinden ayrı şeylerdir fakat birbiriyle etkileşimli çalışır. Biri bozulursa diğeri pasif hale gelir. Yazılımsal bakım bilgisayarın kullanımı ile ilgilidir. Örnek vermek gerekirse bir çöpçü bir mahalleyi iki gün temizlemezse nasıl ki o mahalle hastalığa mahkûmsa bilgisayarın yazılımsal bakımı da aynı mantıkla ilerlemektedir. Bilgisayar kullanımından sonra çeşitli yazılımlarla temizleme araçları ve bilgisayarın anti virüs programları sürekli denetlenmelidir.” diye konuştu.

vaqppR.jpg (900×500)
Foto: Yusuf Eyyüp SARI

“Bilgisayar temizliğinde fön makinesi kesinlikle kullanılmamalı”

Bilgisayarların temizliği yapılırken bu alanda bilgili bir kişiden yardım alınması gerektiğinin önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Yusuf Üçyol, şunları söyledi: “Bilgisayarlar temizlenirken parçalara zarar vermemek adına bu alanda bilgili olan birinden yardım alınmalıdır. Çünkü parçaların yerini bilmiyor ve parçaları yanlış yere takıyorsanız bilgisayarı kısa devre yöntemiyle yakabilirsiniz. Özellikle çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgisayarı temizlerken fön makinesi gibi bilgisayara zarar verecek aletleri kullanıyorlar. Bilgisayarların temizliğinde kesinlikle fön makinesi kullanılmamalı, onun yerine sırf bilgisayar temizliği için üretilmiş olan kompresör makinesi kullanılmalıdır.”

 “Temizlik yapılırken parçalara zarar verilmemeli”

Donanım parçalarının en az ayda bir bakım yapılması gerektiğinin altını çizen Yusuf Üçyol, “Donanım parçaları erken kirlendiği için mutlaka ayda bir temizliği yapılmalıdır. Bu donanımsal parçalar tamamen sökülüp bütün parçalar birbirinden bağımsız olarak ayrılmalı ve bilgisayarın donanımlarına etki edecek elektromanyetik aletlerden bağımsız bir şekilde temizliği yapılmalıdır. Bilgisayarın temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus parçaları söküp takarken bağlı olduğu bölüme bir zarar verilmemesidir.” şeklinde konuştu.

“Donanım araçlarının zarar görmesi performansı olumsuz etkiler”

Donanımsal bakımın bilgisayar performansıyla doğrudan alakalı olduğunu belirten Tekniker Üçyol, “Donanımlar, yazılımların yüksek çalışma algoritmalarını hızlı bir şekilde kavrayıp bunu kullanıcıya sunan araçlardır. Bu araçlar power, RAM, anakart, hard disk, işlemci, ekran kartı, kesintisiz güç kaynağı ve işlemci soğutucudur. Bu araçlardan herhangi birine zarar geldiği zaman bilgisayar performansını doğrudan olumsuz etkiler.” ifadelerini kullandı.

Bilgisayarların temiz, kuru ve tozsuz bir ortamda kullanılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Bilgisayar Teknikeri Yusuf Üçyol, nemli ve rutubetli ortamların hard disk, ekran kartı ve ana kart gibi donanımlara doğrudan zarar verebileceği için bu ortamlarda bilgisayar kullanılmamasının daha sağlıklı olacağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şüphe üzerine durduruldu!

Haber Merkezi - Polis, kaçakçılık suçlarının önlenmesine yönelik çalışma başlattı.