Hem iş öğreniyorlar hem para kazanıyorlar

Yayıncı: Yönetici - Yayın Tarihi:

Haber Merkezi – Meslek lisesine giden öğrenciler, bir yandan meslek sahibi olurken öte yandan harçlıklarını kazanıyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki meslek lisesine giden öğrenciler, bir yandan meslek sahibi olurken öte yandan harçlıklarını kazanıyor.

Foto: Milli Eğitim Müdürlüğü

Yeni binasına taşınan Ahmet Koyuncu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okul bünyesinde eğitim amaçlı kurulan atölyelerde hem meslek öğreniyor hem harçlıklarını çıkarıyor.

Okul bünyesinde kurulan Motorlu Araçlar Teknolojisi Atölyesine giden öğrenciler, aldıkları eğitimin yanı sıra atölyede uygulamalı olarak aldıkları eğitimi pratiğe döküyor. Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı’nda öğretmenlerin gözetiminde araçların tamir ve bakımı yapılıyor.

Bir tamir atölyesinde olması gereken teknik ve mekanik aletler yer alırken özel araçlarında bakım ve tamirinin yapılması hedefleniyor. Çalışmalar sonunda pratik kazanan öğrenciler bir yandan tamir ve bakımı öğrenip meslek sahibi olurken diğer yandan elde edilen gelirle harçlıklarını çıkarıyor.

Müdür Yardımcısı Mehmet Yaşar Akarsu, amaçlarının piyasaya kalifiyeli eleman yetiştirmek olduğunu belirterek, “Okulumuz 2019-2020 eğitim öğretim yılında faaliyete geçti. Okulumuz bünyesinde beş bölümümüz bulunmakta ve bunlardan biri de Motorlu Araçlar Teknolojisi Bölümüdür. Buradan mezun olacak öğrenci, direk usta seviyesine gelip mezun olacak. Rahatlıkla bir aracın tamirini ve bakımını yapacak bir seviyeye geliyor.” dedi.

Öğrencilere günümüz mesleklerini öğrettiklerini belirten Akarsu, şunları söyledi: “Okulumuzda açılan bu bölümler bir ilktir, motorlu araçlar teknolojileri yanında, mobilya dekorasyon alanı, metal teknolojileri alanı, laboratuar hizmetleri alanı ve yenilebilir teknolojiler alanıyla ilçemizde ilk olma özeliklerini taşıyor. Daha önce metal hariç bu bölümler ilçemizde yoktu. Yeni bina ve atölyelerimizle açtığımız bölümler sayesinde mezun olan öğrencilerimiz piyasada rahatlıkla iş bulacak.”

-Atölyede gelişmiş ekipmanlar kullanılıyor

Klasikleşmiş eğitim anlayışını aştıklarını ve günün şartlarına uygun araçlarla eğitim verdiklerini söyleyen Akarsu, “Gelişmiş bir tamir atölyesinde ne araç ve gereç varsa bunları temin ediyoruz. Amacımız piyasaya nitelikli elaman yetiştirmektir, onun için klasik eğitimden ziyade günümüz akıllı arabaların nasıl tamir edilmesi gerektiği öğretiliyor. Örneğin öğrenci bilgisayardan bir aracın arızasını öğreniyor ve bunun mutluluğunu yaşayabiliyor. Zaten eğitimde amaçlarımızdan biri de öğrencinin yaparak yaşayarak eğitim görmesidir. Bunları öğrenen bir kişi istediği yerde ve istediği piyasada iş yeri de açabiliyor, çalışabiliyor. Tabi devam etmek isteyen öğrencilerimiz, burada aldıkları uygulamalı eğitim sayesinde üst öğrenim olan otomotiv mühendisliğine rahatlıkla gidebiliyor. Bu meslekler günümüzün meslekleridir ve inşallah bu sayede öğrencilerimize güzel iş imkanları sağlanacaktır.” diye belirtti.

11’inci sınıf öğrencisi Yusuf Barzan, “Motorlu Araçlar Teknolojisi Atölyesinde çok iyi işler öğrendik, ilerde bu mesleği geliştireceğim. Buradan mezun olduktan sonra bir atölye açmayı düşünüyorum, öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dondurucu soğuklar hayatı olumsuz etkiliyor

Haber: Cuma Sarı - Dondurucu soğuklar, hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Benzer Haberler