Baharın müjdecisi bitkiler pazara indi

Haber: Cuma Sarı – Baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve doğal olarak yetişen bitkiler tezgâhlarda yerini aldı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde halk arasında baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve çoğunlukla Karacadağ eteklerinde doğal olarak yetişen yarpuz ve rüşvat bitkileri tezgahlarda yerini aldı.

Foto: Cuma Sarı

Genel olarak ekonomik durumu iyi olmayan aileler tarafından sabahın erken saatlerinde taşlık arazilerde zorlukla toplanan doğal bitkiler, şehir merkezine getirilerek semt pazarlarında satılıyor.

İlçenin Güzelkuyu (Kanlıkuyu) meydanında kurulan tezgahta doğal bitkileri satan pazarcılar, satışların Mart ayında başladığını belirterek, fiyatların bu yıl uygun olacağını söyledi.

Yarpuz bitkisinin ilk ürününün bu yıl 15 TL’den satıldığını belirten pazar esnafı, genel olarak Siverek dışından çok sayıda sipariş aldıklarını söyledi.

Kent dışında yaşayan Sivereklilerin, köylerde yaşayan yakınlarından bu bitkileri ısrarla istediklerini söyleyen esnaf, bitkileri Türkiye’nin birçok bölgesine gönderdiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Baklavayla dolandırıldığını iddia etti

Özel Haber: Lütfü Yalgı - Cuma Sarı - Akşam saatlerinde iş yerine gelen bir kişinin kendisini baklava vererek dolandırdığını öne sürdü.