Bakan Koca: “İstisnasız 81 ilde Kovid-19 vakası var”

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu ve bugüne ait Kovid-19 verilerini paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından 19.30’da canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın konuşmasından öne çıkan detaylar şu şekilde: “Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgınla mücadelede yeni aşamaya geçtik. Hepimiz virüs tehdidi altındayız. Artık her birimiz aynı hassasiyeti göstermek zorundayız, dayanışma içinde olmak zorundayız. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Ankara gibi şehirler yurt dışı gidiş gelişleri ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirlerdir.”

“Yeni bir kurul oluşturduk”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Toplum Bilimleri Kurulu adı altında yeni bir kurul kurduklarını belirterek, “Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmadığı dönemde bile ilk ciddi tedbirleri aldık. Bu da bilim kurulu idi. Tavsiye kararları ulusal politikalara rehberlik etti. Toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olabilmemiz için farklı ihtiyaçlar çıktı. Yapılacak yönlendirmelere gerek duyuyoruz. Bu amaçla Toplum Bilimleri Kurulu adı verdiğimiz bir kurul oluşturduk. Bu kurul bize hayatı kolaylaştıracak kurallar sunacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak olan yeni kurulun hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

hR0gQ7

“Yaş bir güvence değildir”

Bakan Koca, açıklamasına; “Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır, değildir. Bütün bu risklerlere karşı başvuracağımız çözüm izolasyondur. Test sayısı arttıkça doğal olarak vaka sayımız artmaktadır. Pozitif vakalarla test sayısı artış arasındaki ilişki tarama konusundaki başarıdan kaynaklanmaktadır.” şeklinde devam etti.

“İzolasyonu hayat tarzı haline getirmeliyiz”

Sokağa çıkma konusunda özellikle kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalara uyulması gelecek günlerin kaderini etkileyecektir. Bu süreçte dayanışma içinde olacağız. İzolasyon kuralını hayat tarzı haline getirmemiz gerekiyor. Bu virüs hepimizi eşit derece tehdit ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tedbirlere uyulması gelecek günlerin kaderini etkileyecek.

“Bakan Koca: Evde Kalalım”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Şifa bulan hastalarımızın sayısı artıyor. Test sayısı ve pozitif vakalara bağlı taramalar arttıkça tanı sayısında da artış oluyor. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım.” ifadelerini kullandı.

“Son 24 saatin verileri açıklandı”

ekZBmf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Koronavirüs nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti!

Haber: Cuma Sarı - Yusuf Eyyüp Sarı - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören iki kişinin hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.