En düşük filyasyon yüzdesi Şanlıurfa’da

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Sağlık Bakanı Koca, “Aldığımız sonuçlar Türkiye’nin koronavirüs salgınını en az hasarla atlatacağı yönünde. Dördüncü haftada Türkiye’deki vaka artış hızı düşüşe geçti.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, illerdeki filyasyon çalışma sayılarını da paylaştı.

Bakan Koca’nın ifadeleri ise şu şekilde: “Türkiye’de vaka artış hızının azalması ve ölüm hızının azalması, sonuç alacağımızın somut işaretidir. Filyasyon çalışması 81 ilde yapılmaktadır. Filyasyon çalışmasında temaslı takibinin en yüksek oranda sonuçlandığı il yüzde 99 ile Zonguldak, en düşük il ise yüzde 92 ile Şanlıurfa’dır.

Filyasyon nedir?

Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmekte. Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bakan Koca: "Vaka sayısı Türkiye'de düşüşe geçti"

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı - Sağlık Bakanı Koca, "Aldığımız sonuçlar Türkiye'nin koronavirüs salgınını en az hasarla atlatacağı yönünde. Dördüncü haftada Türkiye'deki vaka artış hızı düşüşe geçti." ifadelerini kullandı.