Şanlıurfa’da filyasyon %92 ne demek?

Haber Merkezi – Sağlık Bakan Fahrettin Koca, Şanlıurfa’da filyasyon oranının %92 seviyelerinde olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Türkiye’deki vaka artış hızının düşüşe geçtiğini belirten Koca, bunu filyasyon yöntemi sayesinde başardıklarını kaydetti.

Peki, sıkça kullanılan filyasyon ne anlama geliyor?

Filyasyon, şüpheli vakaların daha fazla görülüp araştırıldığı anlamı taşıyor. Yani filyasyon daha basit anlatımıyla bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasından satır başlarından…

Filyasyonda neler oluyor?

Tanı konanlar izole ediliyor ve tedavilerine başlanıyor. Filyason uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Dünyada birçok ülke ise filyasyonu kullanmayıp sadece şikayetle ilerliyor.

Türkiye’de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. En erken yakalan ülkeyiz. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması mücadelede doğru yolda olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğini ve sonuç alacağımızın işaretidir. Yöntemi ilkece benimseyen en yaygın şekilde filyasyon yapan Türkiye’dir. 261 bin 989 temaslı kişi belirlenmiştir.

Filyasyon ekibi nasıl çalışıyor?

Yeni bir tanı konduğunda nasıl yapıyoruz. Hastanın detaylı bir hikayesini, kimle ne zaman görüştüğü yakınlarındaki insanların bilgileri toplanıyor. Bir vaka tespit edildiğinde iş ve ailesi otomatik sisteme düşüyor. Filyasyon ekibi de harekete geçiyor. 3 kişiden oluşan ekipler vaka ortaya çıkar çıkmaz 48 saat zaman zarfında taranmaktadırlar.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarında Şanlıurfa’da filyasyonu %92 olarak açıklaması ne anlama geliyor?

Şanlıurfa’da rakamın %92 olarak telafuz edilmesi, sosyal izolasyonun az olması, testi pozitif çıkan vakanın ailesi ve temas ettiklerinin çok fazla olması nedeniyledir.

Yani izolasyona gereken önemin verilmemesi nedeniyle korona virüs taşıyan bir vakanın temas ettiği kişilerin saptanamamasır.

Korona virüs belirtileri göstererek hastaneye giden bir vakanın testinin pozitif çıkması üzerine yapılan araştırmada virüsü bir başkasından aldığı belirleniyor.

Yapılan taramada ise hastanedeki vakanın daha önce taşıyıcı olduğunu bilmeyen bir kişiyle temas ettiği belirleniyor. Ancak kişinin belirti göstermemesi yada bunu gizlemesi sonucu filyasyon değeri yüksek çıkıyor.

Ayrıca Şanlıurfa’da test sayısının istenen seviyede olmaması ve tarama konusundaki aksaklıkların da bu oranı yukarı çıkardığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Kısaca filyasyon değerinin %92 olması ilerleyen dönemlerde Şanlıurfa’da korona virüs vakalarında testlerin çok fazla pozitif olma olasılığını arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

PTT şubeleri gerekirse geç saatlere kadar açık olacak

Haber Merkezi - Yoğunlığun azaltılması amacıyla PTT'ler gece de çalışacak.