Bakan Koca: “Sokağa çıkmayanlar gizli kahramanlardır”

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Bakan Koca, “Sizden isteğim, tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun.” diyerek konuşmasına başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Koca açıklamasına, “Sizden isteğim, tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun. Virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın” diyerek başlaması dikkat çekti.

“İlk amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir”

Bakan Koca açıklamasının devamında, “Vakaların temas zincirlerinin tek tek bulunarak gözetim altına aldığımızdan bahsettim. Birinci basamak sağlık hizmetinin ne denli etkili olduğu bir kez daha görüldü. Salgın hastalıklarda ilk amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir. Hekim olarak yayılmanın önünü kesmezseniz sadece tedavi ile sonuç alamazsınız. Filyasyon çalışmaları ilk vakadan beri titizlikle yürüttüğümüz bir uygulama. Sizlere ilk vakamızdan hastalığın bulaştığı kişileri gösteren bir şema göstermiştim. İşte bu şema her vakamız için tek tek çalıştığımız filyasyon çalışmasının bir örneğidir. Bugüne kadar filyasyon çalışması 322 bin 734 kişi oldu.” dedi.

lf9w63

“Sokağa çıkmayın, izolasyona uyun”

Bakan Koca, izolasyona uyulmasını gerektiğini belirterek, “Bu mücadele yoluna girmişken tedbirleri çok daha sıkı tutun. Virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Sokağa çıkmayın. İzolasyona uyun. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin gizli kahramanıdır. Önceki basın toplantısında benden en çok duyduğunuz kelime filyasyondu. Hastalığın yayılımını kontrol altına almamızda en önemli etkendi.” diye konuştu.

“Sokağa çıkma kısıtlaması vaka oranını yüzde 18’e düşürdü”

Bakan Fahrettin Koca, “Evde izolasyonun bazı somut sonuçlarını da sizinle paylaşmak isterim. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkışını kısıtladık. Gençlerimize de bu kısıtlamayı getirdik. Bu tedbirler netice vermektedir. İleri yaşta pozitif vaka sayımızda belirli azalma görüldü. Sokağa çıkma yasağından önce vakaların yüzde 35’i, 65 yaşından büyüktü, kısıtlamadan sonra bu oran yüzde 18’e düştü.” ifadelerini kullandı.

“Sokağa çıkma yasağı 23 Nisan’la birleştirilebilir”

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili de konuşan Bakan Koca, “23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma gününün hafta sonuna eklenip, sokağa çıkma yasağı uygulanması bugün gündeme gelmedi, haftaya gündeme gelebilir.” dedi.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bir mahalle daha karantina altına alındı!

Haber: Cuma Sarı - Bir hastanın Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine mahalle karantinaya alındı.