Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ramazan ayı boyunca haftasonları kısıtlama olacak”

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında yaptığı açıklamada; “31 ilimizde 1 Mayıs’ta dahil olmak üzere 3 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 1 Mayıs Cuma günü market ve bakkallar ise 9 ile 14 saatleri arasında açık olacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Test sayısında 1 milyona doğru ilerlerken, ölüm ve vaka sayımız her geçen gün azalıyor. İyileşen hasta sayımızın vaka sayısını geçmesi olumlu bir dönemdir. Korona virüste inşallah Ramazan’ın sonunda çifte bayram yapmayı umut ediyoruz.” diyerek konuşmasına başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Avrupa’da ABD’de sigortası olmadığı veya kapasitesi yetmediği için kaderine terk edilmeleri bir gerçektir. Türkiye’de hiçbir hasta hastaneden geri çevrilmemiştir, sahipsiz bırakılmamıştır. Tüm vatandaşlarımıza birinci sınıf hizmet veriyoruz. Yıllarca ülkemizin sağlık sistemini ve altyapısını eleştirenler umarız biraz mahcup olmuşlardır. Maske, tulum, ilaç, dezenfektan ve gıda gibi ihtiyaçlardan her alanda ülkemizin altyapısını, üretim kapasitesini test etme imkanı bulduk. Zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık.” dedi.

“Gelişmiş ülkeler dahi Türkiye’den destek istiyor”

55 farklı ülkeye salgınla mücadele amaçlı malzeme desteği verdiklerini de ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelişmiş ülkelerin dahi Türkiye’den destek istediği dönemde elimizdeki imkanları Balkanlar’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyaya açtık. ABD’ye maske, yüz koruyucu, siperlik, göz koruyucu, N95 maske, tulum, dezenfektandan oluşan malzemeyi yarın gönderiyoruz. Bu malzemelerimizi taşıyan askeri nakliye uçaklarımız yarın ABD’ye hareket ediyor. Türkiye bu günleri daha güvenle baktığı motivasyonla geçiriyor. Kriz sonrası yeniden yapılanacak dünyada ülkemizin 2023 hedeflerinin ötesinde bir konuma ulaşabileceğine yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Sokağa çıkma kısıtlaması ramazan bayramına kadar devam edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 mayıs gecesi 00.00’dan başlayıp 3 Mayıs’a kadar sokağa çıkma kısıtlamasının devam edeceğini aktarırken hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının bayram sonrasına kadar devam edeceğini söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

4 günlük yasak sonrası mahşeri kalabalık

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı - Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından vatandaşlar caddelere akın etti.