4 günlük kısıtlamanın detayları açıklandı

Haber: Osman Serhat Dolaş – İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının tüm detayları açıklandı.

Kısıtlamanın ilk günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler belirli saatlerce vatandaşlara hizmet verebilecek. Bayramın birinci günü, şehit yakınları ve refakatçiler kabir ziyareti yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı, korona virüs tedbirleri kapsamında 81 ilde 23 ile 26 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili valiliklere genelge gönderdi. Genelgeye göre, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav ve kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamanın ilk günü olan 23 Mayıs Cumartesi günü 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerden 10 ila 17.00 saatleri arasında ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere servis şeklinde de satış yapabilecek. Söz konusu işletmeler diğer kısıtlama günlerinde kapalı olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 4 gün boyunca ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak.Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek. Yine bu günlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve servis şeklinde satış yapabilecek.

Ayrıca, bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar tarihine münhasır olmak üzere aziz şehitlerimizin anne, baba, eş, çocuk ve kardeşleri ile ihtiyaç halinde refakatçileri, şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edebilecek. Talepleri halinde şehit yakınlarının şehitliklere ulaşımları valilik veya kaymakamlık ekiplerince sağlanacak.

Gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb. bitkisel ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar da 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2 kırsal mahalle karantinaya alındı!

Şanlıurfa Valiliğince Siverek ilçesine bağlı iki kırsal mahallede korona virüs tedbirleri kapsamında karantina kararı uygulanıyor.