Siverekli mevsimlik işçiler çalışma şartlarından şikayetçi!

Yayıncı: Yusuf Eyyüp Sarı - Yayın Tarihi:

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı – Sivas’a çapa yapmaya giden Siverekli işçiler virüs tedbirlerine uygun olmayan ortamdan ve çapa fiyatlarından şikayetçi.

Sivas’a mevsimlik işçi olarak giden Siverekli vatandaşlar, çalışma koşullarını sitemize anlattı.

Çalışma şartlarından şikayetçi olduklarını ileri süren Siverekli vatandaşlar oturma eylemi yaptı.

Yaklaşık 8 senedir mevsimlik işçi olarak çalıştığını söyleyen Nejla Topal, “Sivas’a çapa işini yapmak için memleketimi bırakıp geldim. Bulunduğumuz yerde hiçbir şekilde hijyen, temizlik ve mesafe kurallarına dikkat edilmiyor. Bunların yanı sıra yıllardır çapa fiyatları aynı şekilde ilerliyor. 3 sene önce kaç liraya çalışıyorsak şimdi de o fiyattan çalıştırıyorlar bizi. Yaptığımız işten hiçbir şekilde kazancımız yok.” diye konuştu.

xSFizN

Günde 15 saat çalıştıklarını aktaran işçi Topal, “Burada toz toprak içinde yaşıyoruz. Sabah saat 5’te başlayan mesai akşam 20.00’da sona eriyor. Sadece Sivas’a gelmem için 10 günlük yevmiyemi vermem lazım. Ucuz işçilik mevsimlik çalışanların en büyük sorunu olmuş durumda. Biz işçiler olarak ‘Emek hırsızlığına hayır’ diyerek yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siverekli mevsimlik işçiler “Emek hırsızlığına hayır”, “Ucuz işçiliğe hayır” ve “Fazlasını değil hakkımızı istiyoruz” pankartlarıyla oturma eylemi yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Medikal Park Hastaneleri Grubundan Siverek'e ziyaret

Haber: Lütfü Yalgı - Medikal Park Hastaneleri Grubu, Bir Damla Kan Talasemi Derneği Siverek yönetimiyle bir araya geldi.

Benzer Haberler