Analiz Haber- Hepimiz Suçluyuz!

Yayınlayan: Yönetici - 1

Analiz Haber – Bu görüntülere yürek dayanmaz!

Lütfen önce yürek yakan görüntüleri izleyip yazıyı okuyunuz!

Bilindiği üzere dün haber bülteni düşen son dakika gelişmesinde meydana gelen trafik kazasında 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Olayın sıcaklığı nedeniyle sonraki dakikalarda mevsimlik işçileri taşıyan minibüsün bir tır ile çarpıştığı anlaşıldı ve işçilerin Şanlıurfa’dan yola çıktıkları öğrenildi.

Mevzu işçilerin Şanlıurfalı veya İzmirli olmaları değildi elbette ki yaşanan kaza resmen katliamdı. Kendi yaşadıkları memlekette iş bulamayan insanların bir lokma ekmek uğruna çıktıkları umut yolculuğu sırasında hayatlarını kaybetmeleridir. Genç yaşlı, çoluk çocuk balık istifi kilometrelerce yolu karın tokluğuna çalışmak amacıyla tepeceklerdi.

Bu karamsar tabloya rağmen olmadı, istedikleri noktaya yetişemeden hayatları kaybettikleri gibi arkalarında kalan gözü yaşlı onlarca insan kaldı. Olay yerinden paylaşılan görüntüler kan dondurucuydu.

Peki insanların bu durumda olmalarının sorumlusu kim? Her yıl onlarca hayata sebep olanların suçlusu kim?

Hepimiz suçluyuz. Siyasetçiden bürokrata, kaymakamdan valiye ve belediye başkanına, gazeteciden sivil toplum kuruluşuna kadar suçluyuz. Evet, hepimiz suçluyuz hatta görünen o ki bu gidişle daha onlarca can bu yollarda yitip gidecek. Bir suçlu olarak öz eleştiriye kendimizden yani basın mensuplarından başlayalım.

Allah bizi affetsin, yazamadık ve dile getiremedik. Biz gazeteciler görevimizi tam olarak yerine getiremedik. Karın tokluğuna, bir lokma ekmek uğruna çektiğiniz çileyi göremedik. Çektiğiniz binbir zorlukla boğuşmanızı ve sesiniz olmayı başaramadık. Şanlıurfa’nın mevsimlik işçi konusunda tüm Türkiye’nin yükünü omuzladığını gururla dile getirenleri görmezden geldik. Bunu bir gurur misali dile getirip bununla övünenleri eleştiremediğimiz gibi dile de getiremedik. Bunun vebali hepimizindir!

Diğer sorumlular ise hiçbir şey olmamış gibi sosyal medya platformları üzerinden taziye mesajları ve üzgün olduklarını ifade eden mesajları atmaya başladılar bile ve sanmıyoruz ki aralarından birisi de çıkıp “bunun sorumlusu benim” diyebilsin.

Tepkiyle yazacak olanlar ise, “memleketimizde iş olsaydı bu insanlar ölmezdi”, “organize sanayiler tam kapasite çalışsaydı insanlar mevsimlik işe gitmek zorunda olmazdı” tarzı paylaşımlar yaparak vicdanlarını rahatlatmaya çalışacak olanlar, sizde suçlusunuz! Bunları yazmakla bu sorumluluktan kurtulduğunuzu zannetmeyin!

Umuyoruz ki yaşanan bu facia birilerinin vicdanına dokunur ve bu yönde bir adım atar! Ve yine umuyoruz ki sorumluların vicdanına dokunur da öz eleştiri yapma cesaretini gösterir!

One thought on “Analiz Haber- Hepimiz Suçluyuz!

  1. Tebrik ederim gerçekten canı gonulden konusmussunuz okurken bile için kan agladi diyecek söz bulamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tamamlandı

Haber: Cuma Sarı - Yusuf Eyyüp Sarı - Binlerce öğrencinin katılımıyla düzenlenen yükseköğretim kurumları sınavı tamamlandı

Benzer Haberler