Siverek kuru domates üretim merkezi olmakta iddialı!

Özel Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 300 dönüm alanda kurulan sergide, günlük 350 ton domates kesilip kurumaya bırakılıyor.

Türkiye’nin önemli domates üretim merkezi konumuna gelmekte iddialı olan Siverek Ovası’nda bin bir emekle üretilen domatesler, kavurucu güneşin altında kurutularak ekonomiye kazandırılıyor.

K9iw4w

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa’nın tarımsal faaliyetler açısından bereketli topraklarını bünyesinde barındıran Siverek ilçesinde, mart ayının son günlerinde ekimine başlanan ve zorlu geçen bir sürecin ardından hasadı yapılan domatesler, sabahın erken saatlerinde işçiler tarafından kasalara dolduruluyor.

Vzj8gw

Traktör ve römorklarla toprak zemin üstüne serilmiş beyaz örtüyle kaplı alana getirilen domates kasaları, işçiler tarafından ikiye bölünerek seriliyor.

KhIyQd

Kükürt veya tuz serpilen domatesler, yaklaşık bir hafta güneş altında bekletilerek kurutuluyor ve işlenmek, ayrıştırılmak üzere fabrikaya gönderiliyor.

oOb8UI

Fabrikada işçiler tarafından ayıklanan kurutulmuş domatesler, özenle torbalanarak soğutuculara istifleniyor.

ddhEtJ

Domatesin yaklaşık 6 ay süren yolculuğu sırasında binlerce işçi istihdam edilirken Şanlıurfa’nın kuru domates sektörünün yaklaşık yüzde 10’luk kısmını karşıladığı belirtiliyor.

aSCfwH

– Yılda 500 ton ihraç ediliyor

Siverek’ten başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesine yılda yaklaşık 500 ton kuru domates ihracatı gerçekleştiriliyor.

İlçede bin 500 dönüm tarlada domates üretimi yapılırken, 300 dönüm alan üzerine kurulan sergide günlük 350 ton domates kesiliyor.

HY5bno

İlçedeki bir domates üretim tesisinin sorumlusu Erdal Vurgun, Siverek Son Haber muhabirine, Hikmet Ardıl Bucak’ın baba toprağı arazilerde yaklaşık 5 yıl önce domates yetiştiriciliği yapmaya başladığını anlattı.

Bu yılki domates mesailerinin 20 Mart’tan bu yana devam ettiğini, bu süre zarfında da domatesin gübresinden sulamasına, çapasından toplanmasına kadar birçok işle uğraştıklarını anlatan Vurgun, şöyle konuştu:

“İşçilerimiz 20 Mart’tan bu yana burada çalışıyor. 35 gündür hasadına başladık ve şu an domatesler toplanıyor. 350 dekarlık alan üzerine sergi kurduk. İşçilerimiz sergi alanında kesim yapıyor. Tarlada toplama yapan yaklaşık 300, onun yanı sıra sergide de çalışan bir o kadar işçimiz var. Domatesleri tarladan sergiye traktörlerle taşıyoruz, burada da işçilerimiz kendilerine göre kesim yapıyor. Kesimin ardından da kurutma alanına götürülüyor. Daha sonra sergi alanında 5 günlük bir süre için kurutmaya bırakıyoruz. 5 günün sonunda toplayıp köyde kurduğumuz mini bir fabrikamız var. Orada da yaklaşık 35 işçi eleme bantlarında elekten geçiriyor. Torbalandıktan sonra ise soğuk hava depolarına alıyoruz. Daha sonra da ihracatta değerlendiriyoruz. İhracatı da ağırlıklı olarak ABD’ye gerçekleştiriyoruz.”

H0CPJ6

Vurgun, yaklaşık 6-7 aylık bir süreçte binlerce kişiye iş imkanı sağladıklarını dile getirerek, yıllık ortalama 500 ton kuru domates ihracatı yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle geçen yıl yaklaşık bir milyon zarar ettiklerini belirten Vurgun, ürünün tarlada çürüdüğünü söyledi.

UlF9G2

Daha önce Ege bölgesinde aynı işi yaptığını belirten Şemsettin Ekinci, zaman içerisinde kurutmalık domates sektörünün Güneydoğu Anadolu Bölgesine kayacağını söyledi.

5 yıl önce Hikmet Ardıl Bucak ile Manisa’da tanıştığını ifade eden Ekinci, “Kurutmalık domates işini oradan buraya taşıdık. Şu anda 650 kişi ile çalışıp kurutma yapıyoruz. Bölgemizin toprakları elverişli olması nedeniyle sektör Ege’den buraya kayacak.” dedi.

1 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Serinlemek için girdiği şelalede hayatını kaybetti

Haber: Cuma Sarı - Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde arkadaşlarıyla birlikte serinlemek için şelaleye giren çocuk hayatını kaybetti.