Sağlık-Sen: ‘Sağlıkta şiddet son bulsun’

Yayınlayan: Yönetici -

Haber: Cuma Sarı – Hastane güvenliğinin hasta yakınları tarafından darp edilmesinin ardından Sağlık-Sen, saldırıyı kınadı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hastane güvenliğinin hasta yakınları tarafından darp edilmesinin ardından Sağlık-Sen, saldırıyı kınadı.

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkan Yardımcısı Suat Kalkan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, sağlıkta yaşanan şiddetin son bulması istendi.

Sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle hizmet vermeye çalıştığının belirtildiği açıklamada, “Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız şiddet olaylarına maruz kalması bizi derinden üzmektedir. Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması hem bakanlığın hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Türkiye el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıdır.” denildi.

“Şiddet uygulayan ya da şiddet uygulamaya meyilli kişilere, bireysel veya toplumsal tepkiler de şiddetin önlenmesinde önemli bir adım olacaktır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması, hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır. Sağlık çalışanları olarak her gün şiddete maruz kalmakta; kaybettiğimiz ve yaralanıp tedavi gören arkadaşlarımız gibi her gün tehlike ile karşı karşıyayız. Şifa veren ellerin hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet görmesi bizleri derinden sarsarken bu durumun artarak devam etmesi ise endişelerimizi arttırmaktadır. Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal olarak hareket etmeliyiz. Zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının bir de şiddet endişesiyle çalışmaları, hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çalışanlara yönelik şiddet uygulayanların sağlık giderlerinin SGK tarafından karşılanmaması, özellikle fiziki şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ve ağır hapis cezaları verilmesi dâhil her türlü önlem; artık gözden geçirilmemeli, bir an önce alınmalıdır.”

Yaşanan olayın takipçisi olacaklarının belirtildiği açıklamada, “Siverek Devlet Hastanemizde 07.08.2020 tarihinde yaşanan hasta yakınları tarafından çalışanlara yapılan çirkin saldırıyı esefle ve nefretle kınadığımızı ve saldırının fail ya da failleri hakkında hukukun ivedi ve aktif olarak harekete geçirilmesi için Şanlıurfa Sağlık-Sen şubesi olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı tekrar tüm kamuoyuna deklare ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Akrabalar arasındaki kavgada kürsüler havada uçuştu!

Haber: Cuma Sarı - Akraba aileler arasında yaşanan kavgada kürsüler havada uçuşurken 5 kişi hafif şekilde yaralandı.

Benzer Haberler