Tarihe tanıklık eden asırlık ağaç özel bakıma alındı

Özel Haber: Cuma Sarı – Tarihe tanıklık eden ve anıt niteliğindeki ağaç, bakanlıkça hazırlanan proje kapsamında bakıma alındı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tarihe tanıklık eden ve anıt niteliğindeki ağaç, bakanlıkça hazırlanan proje kapsamında bakıma alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında Siverek ilçesindeki anıt ağaç özel bakıma alındı.

Yıllara meydan okuyan anıt ağaçların güçlendirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında Kanlıkuyu meydanında bulunan ve 354 yaşında olduğu öğrenilen tarihi dut ağacın kovukları temizlenerek, gelişmesine engel olan dalları budandı.

AyS2hj

Kovuklara su birikmesini önlemek amacıyla paslanmaz krom tel ile dolgu macunuyla kapatılan anıt ağaç, ilaçlanmasının ardından gübreleniyor.

Yapılan analizler sonucu Kanlıkuyu’daki dut ağacının 354 yaşında olduğu tespit edilirken anıt niteliğindeki ağacın, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuran değerli bir miras olduğu belirtildi.

GNsHEc

Orman Mühendisi Uğur Gökçeoğlu Siverek Son Haber muhabirine, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Anıtlar Kurulunca uygulandığını söyledi.

dld2e9

Anıt ağacın bakımını yaptıklarını dile getiren Gökçeoğlu şunları söyledi: “Tahmini yaşı 354 olarak belirlendi. Bakım çalışmasında öncelikle kuruyan kuru ve kırık dallar ile sürgünlerin budaması yapılıyor. Daha sonra yaralı yüzeyleri temizleyip ilaçlamasını yaptıktan sonra çam katranı yapıyoruz. Gövde veya dallar üzerinde su girebilecek yerler varsa paslanmaz krom tel çakıp üzerini dolgu ile kapatıyoruz. Daha sonra da ağacın çevresini temizleyerek gübre atıyoruz.”

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Takla atan otomobilden yara almadan kurtuldular

Haber: Cuma Sarı - Meydana gelen kazada takla atan otomobilde bulunan biri çocuk 3 kişi yara almadan kurtuldu.