‘Gazetecilere saldırı kabul edilemez!’

Haber: Cuma Sarı – Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), bir evde yangın çıktığı ihbarı üzerine olay yerine giden gazetecilerin haber çekimi sırasında uğradığı saldırıyı kınadı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), bir evde yangın çıktığı ihbarı üzerine olay yerine giden gazetecilerin haber çekimi sırasında uğradığı saldırıyı kınadı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Murat Başal ve Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Emrah Kızıl’ın haber çekimi sırasında uğradığı saldırıyı kınadı.

GGC’den yapılan açıklamada, Diyarbakır’da dün akşam bir evde yangın çıktığı ihbarını alan İHA muhabiri Murat Başal ile DHA muhabiri Emrah Kızıl’ın kısa süre içinde olay yerine gittiği, burada haber çekimi yaptıkları sırada bir grubun bıçaklı saldırısına uğradıkları hatırlatıldı.

Açıklamada, “Yaklaşık 20 kişilik bir grubun arasında kalan arkadaşlarımızdan Murat Başal’ın burnu kırılmış, Emrah Kızıl’ın vücudunda ise kesici alet yaralamaları oluşmuştur. Her iki arkadaşımızın vücutlarında morluklar meydana gelmiş, kamera ve fotoğraf makineleri de saldırgan grup tarafından kullanılamaz hale getirilmiştir.” denildi.

-“Meslektaşlarımız güçlükle kurtarıldı!”

Gazetecilerin saldırganların elinden güçlükle kurtarıldığını belirtildiği açıklamada, “Meslektaşlarımız, olay yerine gelen polis ekipleri tarafından grubun elinden güçlükle kurtarılmış, daha sonra polis merkezine sığınmışlardır. Saldırganlar güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, meslektaşlarımız şikayetçi olmuşlardır. Meslektaşlarımızın devam eden şikayetlerine rağmen, olayın şüphelileri nöbetçi cumhuriyet savcısının talimatı ile serbest bırakılmıştır. Görevi sadece gerçekleri kamuoyuna aktarmak olan gazetecilere yapılan saldırı ne kadar vahimse, kesici aletlerle meslektaşlarımızın canına kast eden şüphelilerin serbest bırakılması da o derece vahimdir. Faillerin serbest bırakılması, canı pahasına mesleğini devam ettirmeye çalışan gazetecilerin can güvenliğinin kalmadığının göstergesidir.” ifadelerine yer verildi.

-“Başka saldırganlara cesaret verebilir!”

Zanlıların serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunun vurgulandığı yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Elinde bıçaklarla gazetecilere hunharca saldıran faillerin serbest bırakılmasının, bu kişileri bundan sonra da cesaretlendireceğinden derin bir endişe duyuyor, bu endişemizi de cumhuriyet savcısının dikkatlerine sunuyoruz. Zira bu kişiler, artık meslektaşlarımızın da taraf olduğu bir soruşturmanın şüphelisidirler. Hiç tanımadığı insanlara bıçaklarla saldırabilecek cüret ve cesareti bulan bu kişilerin, kendisinden şikayetçi olan bir meslektaşımızla sokakta karşılaştığında neler yapabileceğini cumhuriyet savcısının takdirine bırakıyoruz. Yaşanan bu olay, mesai mefhumu gözetmeden her an görev başında olan basın mensuplarını ziyadesiyle üzmüş ve endişelendirmiştir. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti olarak yaşanan bu olayı kınıyor, meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu olayın takipçisi olacağımızı deklare ediyoruz.”

Gazetecilerin sokakta özgürce ve güvenlik içinde çalışabilmeleri için yetkili makamların gerekli hassasiyeti göstermesinin istendiği açıklamanın sonunda gazetecilere saldıran bu kişilerle ilgili soruşturmanın da aynı hassasiyetle yürütülmesi talep edildi.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ağabeyini 'şarj aleti' yüzünden öldürdü iddiası

Haber: Cuma Sarı - Bir genç, iddiaya göre 'şarj aleti' yüzünden tartıştığı ağabeyini tabancayla öldürdüğü öne sürüldü.