“İnanmadığım bir hastalığa yakalandım”

Haber: Cuma Sarı – Yusuf Eyyüp Sarı – Siverek ilçesinde koronavirüs hastalığını yenen 47 yaşındaki Ömer Sığa, “Bir nefes alıp vermenin ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu hastalık sürecinde fark ettim.” dedi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yakalandığı yeni tip koronavirüs hastalığını yenen ve aynı hastalıktan annesini kaybeden Ömer Sığa yaşadıklarını anlattı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Ömer Sığa (47), bir süre önce halsizlik ve kas ağrılarının artması üzerine Siverek Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Yapılan test sonucunun pozitif çıkması üzerine tedavide kullanılan ilaçlarla birlikte yaşadığı evde gönüllü olarak karantinaya girdi.

Ch1IRL

Birkaç gün sonra yüksek ateş ile birlikte şikayetlerinin artması üzerine 112 Acil Servis ekiplerince yeniden Siverek Devlet Hastanesine kaldırılarak pandemi servisinde tedavi altına alındı.

Uygulanan tedavinin ardından taburcu edilen ve karantina süresini tamamlayan Ömer Sığa, yaşadıklarını anlattı.

Hastalığın kendisine nasıl bulaştığını bilmediğini belirten Ömer Sığa, AA muhabirine, “Evde karantinada olduğum sürede gerek emniyet gerek sağlık birimleri düzenli bir şekilde beni arayarak sağlık durumumu sordu. Hastalık süreç içerisinde gün geçtikçe ağırlaşmaya başladı ve vücudum kontrolümden çıktı. Daha sonra yüksek ateş başladı ve hiç düşmedi, telefonlara bile cevap veremez hale geldim hatta nefes almakta güçlük çekmeye başladım, sonunda havale geçirdim. Ben hastalık sürecinde hastaneden korkuyordum. Hastaneye gittikten sonra sağlık çalışanları bana çok iyi baktı. 3 gün boyunca hastanede kaldım, ilaçlarım, serumlarım, düzenli yemek verip düzenli bir şekilde bana baktılar ve ben sürecinde yüzde yetmişlik kısmını hastanede atlattım. Daha sonra taburcu oldum ve bu sefer karantinama evde devam ettim ve hastalığı atlatıp iyileştim.” dedi.

Io6o0u

– İnanmadığım bir hastalığa yakalandım

Daha önce koronavirüs hastalığına inanmadığını dile getiren Sığa, “İnsan bu hastalığa yakalandıktan sonra kendi hayatının ne kadar değerli olduğunu ve bir nefes için ne kadar mal varlığı varsa bir dakikalık nefese vermeye razı oluyor ve o anda hayatın ne kadar değerli olduğunu fark ediyorsun.  Hastalık sürecinde bir nefesin ne kadar kıymetli olduğunu insanın ne denli ihtiyaç duyduğunu ne kadar insani bir ihtiyaç olduğunu his ediyorsun ama iş işten geçtikten sonra pişman oluyorsun ve bunu bu süreci yaşarken fark ediyorsun.” diye konuştu.

8NHOJn

Hastalığın bulaşmaması için herkesin dikkatli davranması gerektiğini ifade eden Sığa, şunları söyledi: “Hayatları değerli iken değersiz hale getirmesinler. Çünkü bu hastalık ne zengini ne fakiri ne işçiyi ne de patronu tanıyor, önlem almayan herkesi seviyor. Ben karantinada iken annem hastalığa yakalandı ve annem hastalığa sadece 3 gün dayanabildi. Annesini kaybedenler neler his ediyorsa benim acım onlardan bir kat daha fazladır. Keşke koronavirüs hastalığından kaybetmeseydik ki en azından cenazesine katılabilirdik, defnine gidebilirdik ama koronavirüs bunların hiçbirine müsaade etmedi. İnsanlara farklı bir yaşantı getirdi. Yetkililerin tavsiyelerine uyar ve dikkat edersek sevdiklerimizi kaybetmeyeceğiz, canımız yanmayacak. Ancak biz bunlara dikkat etmezsek canımızda yanacak, kaybettiklerimiz de olacak. Bunların olmaması için lütfen dikkatli davranalım.”

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İlk ders zili pandemi gölgesinde çaldı

Haber: Yusuf Eyyüp Sarı - Korona virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitimle yürütülen 2020-2021 eğitim öğretim yılı bugün itibariyle anaokulu ile 1’nci sınıflar olmak üzere yüz yüze eğitime başladı.