Karacadağ pirincinde hasat başladı

Haber: Cuma Sarı – Yusuf Eyyüp Sarı – İsmini yetiştiği volkanik dağdan alan Karacadağ pirinci, zahmetli bir sürecin ardından sofralara ulaşıyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğal kaynak suyuyla yetiştirilen, kendine has rengi, aroması ve lezzetiyle bölge halkının damak tadına hitap eden Karacadağ pirincinde hasat başladı.

Kış aylarında Karacadağ’a yağan karların erimesiyle beslenen dereler ve suyun toplandığı göletlerden sulanan ve çoğunlukla taşlık arazilere ekilen pirinç, düz arazilerde biçerdöver, eğimli alanlarda ise işçiler tarafından orakla toplanıyor.

qrRzZJ

Bölgenin pirinç ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Karacadağ’ın eteklerindeki tarlalara erken saatlerde giden işçiler tarafından toplanan çeltik halindeki Karacadağ pirinci, boş arazilere serilerek güneş altında kurutulmaya bırakılıyor.

75Xz1C

Bir süre açık arazideki sergilerde güneş altında kurutulmaya bırakılan çeltikler, fabrikalarda işlenerek kabuklarının soyulmasının ardından tüketime hazır hale getiriliyor.

lxIZbb

Rengini, aromasını ve lezzetini Karacadağ’ın volkanik yapısından alan ve bölge halkının vazgeçilmezlerinden olan Karacadağ pirinci, uzun ve zahmetli yolculuğunun ardından sofralarla buluşuyor.

aem2gR

-“Üç kuşaktan bu yana Karacadağ pirinci yetiştiriyoruz”

Dededen bu yana Karacadağ eteklerinde çeltik yetiştirdiklerini dile getiren üretici Faruk Satıcı, Siverek Son Haber muhabirine yaptığı açıklamada, Karacadağ pirincinin tamamen organik bir ürün olduğunu söyledi.

VZx4HH

Herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığını ifade eden Satıcı, şunları kaydetti: “Tamamen doğal yetişen ve bölge halkının yoğun talep gösterdiği bir üründür. Tüketenlerin tat ve lezzet olarak çok memnun kaldığı bir üründür çünkü herhangi bir katkı maddesi yok. Başka tür pirinçlerle karıştırılması mümkün olmayan bir tadı var ki kendine has rengi ve tadı var ve hemen ortaya çıkar. Şu anda hasat mevsimi ve yeni başladık. Bu yıl verim de çok iyi, memnunuz. Bölgede yaklaşık olarak 50 ila 60 bin dönüm arasında üretim yapılıyor. Sadece biz yıllık bin ila bin 500 dönüm arazide ekim yapıyoruz.”

E3v3JK

Karacadağ’ın eski bir yanardağ olduğunu hatırlatan Satıcı, pirincin tadını ve rengini volkanik taşlardan aldığını belirterek, “Kullandığımız su, kar ve yağmur suyudur. Baraj ve göletlerimiz kış aylarında doluyor, yazın da bu suyu kullanırız. O yüzden ayrı bir lezzeti ve tadı var. Şu an dışarıda pazarımız yok maalesef. İstanbul, İzmir veya Ankara bu pirinci bilmiyor ve tanımıyor. Sadece buradan o illere göç etmiş insanlar hala bunu tüketmeye devam ediyor. Örneğin İstanbul’a yıllık yaklaşık bin ton gönderiliyor ancak bunu yalnızca orada yaşayan bölge halkı kullanıyor. Şu an pazarımız sadece bölge insanlarıdır ama gönül ister ki bunu tüm Türkiye tanısın ve bu lezzetle tanışsın. Zaten tanışanlarda vazgeçemeyecektir.” dedi.

BnK8H8

Hava şartları nedeniyle en iyi Karacadağ pirincinin Şanlıurfa sınırlarında yetiştiğini dile getiren Satıcı, bölgede yıllık yaklaşık 15 bin ile 20 bin ton arasında üretim yapıldığını söyledi.

Karacadağ eteklerindeki kırsal Damlıca Mahallesi’nde yaklaşık 600 dönümlük arazisinde pirinç üretimi yapan Hikmet Kıran da arazisinin eğimli ve taşlık olması nedeniyle yetiştirdiği ürünlerin elle toplandığını söyledi.

OyERpZ

Tüm zorluklara rağmen rekolteden memnun olduğun dile getiren Kıran, bölgede yaklaşık 15 bin ile 20 bin ton arasında pirinç üretildiğini kaydederek, “Atalarımızdan bu yana bu işi yapıyoruz ancak en büyük problemimiz elektrik ve sudur. Atatürk, Karakaya, Keban ve Karkamış Barajı su doludur. Bu sular bu bölgelere gelirse sıkıntı yaşanmaz. Mesela elektrik sorunumuz da büyük. Benim bir kuyum var, dörtlüktür ve 80 bin lira fatura gelmiş. Tamamını faturaya ödüyoruz. Evet, herkes kendi pirincinin Karacadağ olduğunu iddia ediyor ancak esas Karacadağ bizim bölgedir. Ekim ayının onundayız ve hasada yeni başladık. Daha önce hasadı yapılan pirincin lezzeti bunun gibi olmaz.” diye konuştu.

uJ4q3a
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aziz Aydınlık yoğun bakıma alındı

Haber: Osman Serhat Dolaş - CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, koronavirüs nedeniyle yoğun bakım servisine alındı.