‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir fırsattır!’

Siverek Engelliler Derneği Başkanı Feridun Şenateş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli sorunlarını gündeme getirmek için fırsat olduğunu söyledi.

Engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan eşit bir şekilde hayatlarını sürdürebilmelerinin temel insani bir hak olduğunu belirten Başkan Feridun Şenateş, “Toplumun her alanında engellilerimizin maruz kaldığı eşitsizliklerin ortadan kaldırıldığı, istihdam yoluyla özgürleşmelerinin sağlandığı, erişilebilir fiziki çevre düzenlemeleri, sosyal destekler ile yaşam koşulları ve bakım hizmetlerinin iyileştiği güzel yarınları umut ediyoruz.” dedi.

Kovid-19 salgınının tüm insanlığı etkisi altına aldığını dile getiren Feridun Şenateş, şu ifadeleri kullandı: “Tüm insanlığın maruz kaldığı Kovid-19 salgın hastalığı ile mücadele ettiğimiz günlerde kısıtlı yaşam süreci ve alınan tedbirler dolayısıyla engelli olmayan insanların da erişilebilirlik problemleri yaşaması empati yapabilme fırsatı vermiştir. Bu yaşadığımız süreçte temel ihtiyaçlarımıza, insani haklarımıza tam ve eşit ölçüde erişimimiz ne kadar kısıtlanmışsa, engelli bireylerin tüm hayatlarını bu şekilde geçirdikleri göz ardı edilmemelidir. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte hayatı daha bilinçli, ortak yaşam alanlarının eşit bir şekilde kullanılabildiği güzel günler 3 Aralık Dünya Engelliler günü engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmek, kamuoyu oluşturmak farkındalığı sağlamak için bir fırsattır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başkan Ayşe Çakmak ilk meclis toplantısını yaptı

Haber Merkezi - Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, seçilmesinin ardından ilk meclis toplantısını yaptı.