Bir asırdır Siverekli çocukların vazgeçilmezi olan oyun!

(Gazeteci Şükrü Dolaş’ın Özel Haberi) – Siverek ilçesinde son yıllarda her eve giren bilgisayara ile çocukların birçoğu bilgisayar başında ki oyunları tercih ederken, bir asırdan beridir Siverekli çocukların vazgeçilmezi olan bölge çocuklarının deyimiyle deleme oyunu halen birçok Siverekli çocuğun vazgeçilmez oyunları arasında yer alıyor.

Ağaçtan yapılan baş kısmına demirden uç (nik) demir pim takılı bulunan ve ip sarılarak oynanan oyunu birçok çocuk Siverek sokaklarında oynayarak çocukluğunun yaşıyor.

Siverek’te çocuk oyunları isimli kitabın yazarı Ramazan Özgültekin yaptığı açıklamada; ‘Siverek’in çok eski oyunları bulunuyor, bu oyunlardan bazıları yavaş yavaş kayıp oluyor. Bilgisayar devrinde yaşıyoruz, çocukların çoğu bilgisayar başında oturduğu için hantallaşıyor. Siverek’in eski çocuk oyunları ise çocuklara bir hareketlilik kazandırıyor. Bu konuda üç yıl önce Siverek çocuklarının oyunların bir kitapta toplayarak yayımladım. Deleme denilen oyunu da bunlardan biridir, teknolojik oyunlar maalesef mahalli oyunların önüne geçiyor.

Tanesi 1 TL ile 50 kuruş arası satılan topaç (deleme) genelde erkek çocuklar satın alıyor. Kız çocukları ise daha çok çizgi ve taşlarla oynanan koza oyununu tercih ediyor. (Haber: Siverek – ŞD)

siverekli-cocuklarin-vazgecilmezi-olan-oyun (1) siverekli-cocuklarin-vazgecilmezi-olan-oyun (2) siverekli-cocuklarin-vazgecilmezi-olan-oyun (3) siverekli-cocuklarin-vazgecilmezi-olan-oyun siverekli-cocuklarin-vazgecilmezi-olan-oyun (4)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yolcu otobüsünde esrar yakalandı!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri bir yolcu otobüsünde yaptıkları aramada esrar ele geçirildi. Siverek Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Amirliği Ekipleri Diyarbakır’dan batı illerine bir esrar sevkıyatının yapılacağı bilgisi üzerine, ilçenin Selimpınar mahallesinde yaptıkları aramada Diyarbakır istikametinden, Şanlıurfa istikametine gitmekte  olan bir yolcu otobüsünde yapılan aramada yolculardan […]