Pandemi tedbirleri eczacıları salgından korudu

Yayınlayan: Yönetici - 2

Haber: Şükrü Dolaş – Cuma Sarı – Eczanelerde uygulanan koronavirüs tedbirleri eczacıları ve çalışanları salgına karşı korudu.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde eczanelerde uygulanan koronavirüs tedbirleri eczacıları ve çalışanları salgına karşı korudu.

Kovid-19 nedeniyle Türkiye’de birçok eczacı ve teknisyen hayatını kaybederken ilçede tedbirleri uygulayan eczacılar, koronavirüsten korunmayı başarıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan pandemi tedbirlerini aksatmayan eczaneciler ve çalışanlar, gelen hastalara tedbirleri hatırlatmayı unutmuyor.

Sağlık çalışanları arasında 2. risk grubunda olan teknisyenler ve çalışanlar, tedbirlere uyulması durumunda salgının en az zararla atlatılacağına inanıyor.

GhsFTA

Türkiye’de 10’u eczacı 2’si eczane çalışanı olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Eczacı Mustafa Hivi Abikoğlu, gazeteci – yazar Şükrü Dolaş’a yaptığı açıklamada, Siverek ilçesinde faaliyet yürüten eczanelerin pandemi tedbirlerine uyarak korunduklarını söyledi.

Kovid-19 salgınının sadece Türkiye’yi değil dünyayı etkilediğine değinen Hivi Abikoğlu, “Kovid-19 maalesef insanlığın başına dert olan bir hastalık oldu. Biz eczacılar Siverek’te özellikle sosyal mesafe, hijyenik koşullar ve maske tedbirlerini tam anlamıyla uyguladık. Bugüne kadar Siverek ilçesinde hiçbir eczacı ve kalfamız salgına yakalanmadı. Tabi yakalanmamamızın temel sebebi de pandemi tedbirlerine harfiyen uymamızdır. Çünkü gelen hastalarımıza maskesiz girmemeleri konusunda uyarıda bulunuyoruz. Onun yanı sıra gelen her hastaya dezenfekte ikram ediyoruz ki bu şekilde korunmaya çalışıyoruz.” dedi.

idefFx

Eczaneye maskesiz gelenlere maskede verdiklerini dile getiren Abikoğlu, “İnsanlarımızın salgın konusunda çok dikkatli ve duyarlı olması gerekiyor. Çünkü virüs dünyayı etkisi altına almış ve bunun önüne geçmenin yolu da tedbirlere uymaktan geçiyor. Biz eczacılar sağlık çalışanlarının ardından risk grubunda olan kişileriz. Çünkü insanlar hastaneden çıktıktan sonra soluğu ilaç almak için eczanede alırlar. Bazen şüpheli hastaların bile geldiği oluyor ki bu çalışanlarımız için büyük bir risktir. Bu açıdan gelen hastaları kurallara uymaları konusunda uyarıyoruz. Bu konuda da başarışı olduğumuza inanıyoruz. İlçemizde koronavirüs kaynaklı hayatını kaybeden eczacı olmadı ancak ülkemizde hayatını kaybedenler oldu. Üzücü bir durum, Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Eczacı Abikoğlu, aşı konusunda bir kafa karışıklığı olsa da aşının yapılmasından yana olduğunu belirtti.

2 thoughts on “Pandemi tedbirleri eczacıları salgından korudu

  1. Siverek’te ölen kalfalar var ya bu ne saçma haber. Bizzat koronaya yakalanan eczaciyim ben ayrıca lütfen böyle haber yapmak için haber yapmayın baştan aşağı yalan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bölge kadınlarından Başkan Ayşe Çakmak’a destek

Haber Merkezi - Siverek ilçesinin ise ilk kadın belediye başkanı olarak görev alan Ayşe Çakmak’a bölge kadınlarından destek geldi.

Benzer Haberler