Kıraç araziler kadınların eliyle mor renge bürünecek

Yayıncı: Yönetici - Yayın Tarihi:

Haber: Lütfü Yalgı – İş hayatında kadına öncelik verilmesi amacıyla lavanta işleme tesisi projesi hibe sözleşme imzalandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü, iş hayatında kadın yatırımcılara öncelik vererek Neslihan Özaydın ile lavanta işleme tesisi projesi hibe sözleşme imzalandı.

i8X1zG

Siverek’te kıraç arazilerin mor bereketi lavanta işlemeyi desteklemek amacıyla Şanlıurfa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörlüğü, bir yandan yenilikçi projeleri hayata geçirirken diğer yandan iş hayatında kadın yatırımcılara öncelik veriyor.

İl Koordinatörü Doktor Sadık Yetim ve Neslihan Özaydın arasında lavanta işleme tesisi projesi hibe sözleşmesinin ilk imzaları atıldı.

Doktor Yetim konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Siverek’te 2 milyon lira yatırım tutarında bir lavanta yağı üretme tesisinin hayata geçirileceğini söyleyerek lavanta bitkisi üretimine de %55 hibe sağladıklarını belirtti.

Tarlaya ilk dikim esnasında can suyu haricinde su istemeyen lavanta, üreticilerin kullanımını terk ettiği veya uzun süredir kullanılmayan susuz veya sulama imkânı kısıtlı, eğimli, toprak yapısı iyi olmayan hatta hiçbir şey yetiştirilemeyen kıraç arazilerde bile çok iyi sonuç veriyor.

Doktor Yetim, uçucu yağı kozmetik ve parfüm sanayinde yaygın olarak kullanılan lavantanın güzel kokusu nedeniyle de sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılabildiğini ifade ederek lavanta işleme tesisinin kurulması ile Siverek’te lavanta yetiştiriciliğinin de yaygınlaşacağını ifade etti.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde lavanta bahçelerinin oluşturduğu kartpostallık görüntülerle de turizme büyük katkı sağlayacağını söyleyen Doktor Yetim, genç yatırımcı Neslihan Özaydın’a başarılar diledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kaymakam Ongu kamu kurumlarına ziyaretlerini sürdürüyor

Haber: Cuma Sarı - Siverek Kaymakamı Hasan Ongu, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik ziyaretlerini sürdürüyor.

Benzer Haberler