Sağlık-Sen’den ‘döner sermaye’ tepkisi!

Yayıncı: Yönetici - Yayın Tarihi:

Haber: Cuma Sarı – Sağlık-Sen, Resmi Gazete’de yayımlanan döner sermaye ek ödeme düzenlemesine tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Siverek temsilciliği, Resmi Gazete’de yayımlanan döner sermaye ek ödeme düzenlemesine tepki gösterdi.

mdKxxX

Siverek Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen Sağlık-Sen yönetimi ve üyeler, Sağlık Bakanlığı’nca yapılan döner sermaye ek ödeme düzenlemesine basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Suat Kalkan, sağlık çalışanlarının sesini duyurmak, yaşanan sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla toplandıklarını söyledi.

Siverek Devlet Hastanesi’nde döner sermayenin artık dönmediğini öne süren Suat Kalkan, “Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter! Alın teri ise alın teri! Fedakarlıksa fedakarlık! Cansa can! Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan geri desin… Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez!” ifadelerini kullandı.

Sözlerini “O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor!” diyerek sürdüren Kalkan, şu ifadeleri kullandı: “Öteden beri süre gelen pek çok sorun var… Örneğin; Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor… Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor… Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor… Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor… Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı… Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz! Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız.  Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, “biliyoruz” diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz!”

Her seferinde tekrarlanan yanlışın ve haksızlığın son bulması gerektiğini belirten Şube Başkan Yardımcısı Suat Kalkan, “Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz aylarda yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız.” diye konuştu.

Yetkililerden adım atmalarını beklediklerini dile getiren Kalkan, basın açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak! Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kaymakam Ongu’dan kırsal mahalle okullarına ziyaret

Siverek Kaymakamı Hasan Ongu, yüz yüze eğitime başlayan kırsal mahalle okullarını ziyaret ederek öğrencilere kitap hediye etti. Kırsal mahallelerde yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerle bir süre sohbet eden Siverek Kaymakamı Hasan Ongu beraberindeki Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu’ndan okulların genel sorunlarıyla ilgili bilgi aldı. Ördekli, Kalınağaç, Taşıkara ve Hasırlı okullarında […]

Benzer Haberler