6 bacak, 2 kafa ve 2 kuyruklu buzağı şaşkınlığa sebep oldu!

Haber: Cuma Sarı – Osman Serhat Dolaş – Bir kırsal mahallede 6 ayak, 2 kafa ve 2 kuyrukla doğan buzağı görenleri şaşırttı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki bir kırsal mahallesinde 6 ayak, 2 kafa ve 2 kuyrukla doğan buzağı görenleri şaşırttı.

Çıkrık kırsal mahallesinde bir çiftçiye ait doğum zamanı gelen ineğin zorlanması üzerine durum veterinerlere bildirildi.

Mahalleye giden hekimlerin ineği muayene etmesinin ardından normal doğum yapılamacağını belirledi.

Hayvanı muayene eden veteriner doğumun sezaryen ile yapılmasına karar verdi.

Başarılı geçen operasyonun ardından doğan 6 ayak, 2 kafa ve 2 kuyruklu buzağı, bir süre sonra hayata tutunamayarak yaşamını yitirdi.

Hayvan sahibinin aramasıyla gittiklerini söyleyen veteriner Hikmet Daşçı, “Biz gittiğimizde inek 4-5 saattir doğuma girmişti ve ayaktaydı. Normal doğum yaptırabilir miyiz diye muayene ettik. Olmayacağını fark edince operasyona karar verdik. Operasyonda arka ayaklarından tutup geçtiğimde 2 kuyruk gördüm. Tabi o anda anomali olduğunu anladım. İlk etapta muhtemelen 2 yavrunun birbirine dolanmış olabileceğini düşündük. Operasyonun devamında yavruyu çıkardığımızda 2 kafa, 2 kuyruk ve 6 bacağı olan bir buzağı ile karşılaştık.” dedi.

tFAquU
Veteriner – Hikmet Daşçı

Bu tür vakaların nadiren görüldüğünü dile getiren Daşçı, şunları söyledi: “Binde bir yaşanan bir olaydır. Koyunlarda 5 bacaklı ve 2 kafası olan çok vaka gördük ancak böyle bir anomali ile meslek hayatımda ilk defa karşılaştım. Bunun sebebi de çevresel faktörler, yanlış ilaç uygulamaları ya da anne veya babadan yavruya geçebilen kalıtsal bozukluklardan olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Rüşvet ve sahtecilik operasyonunda 3'ü tapu görevlisi 6 zanlı tutuklandı

Haber: Cuma Sarı - Tapu Müdürlüğüne yönelik rüşvet ve resmi belgede sahtecilik operasyonunda 6 kişi tutuklandı.