Eller yağmur için semaya açıldı

1

Haber: Cuma Sarı – Yeterli yağışın olmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşayan yöre halkı, yağmur duasına çıktı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yeterli yağışın olmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşayan yöre halkı, yağmur duasına çıktı.

Taşıkara Mahallesi’nde ‘sahabe tepesi’ olarak adlandırılan bölgede toplanan vatandaşlar, 7 küçükbaş hayvan keserek kazanlarda bulgur pilavı pişirdi.

Cami imamının kıldırdığı namazın ardından kuraklık endişesi yaşayan aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu mahalle sakinleri, ellerini yağmur duası için semaya açtı.

fpsUAU

Çevredeki kırsal mahalle sakinlerinin de katıldığı duanın ardından mahalle halkına yemek ikram edildi.

Kuraklık tehlikesinin bölgede yaşayan herkesi tedirgin ettiğini söyleyen cami imamı Abdulaziz Demir, “Devam kuraklık için mahalle sakinleriyle birlikte yağmur duasına çıktık. Namaz kılıp dua ettik. Allah’ın rahmetinden umut kesmiyoruz, bol bol rahmetini yağdıracak. Bu sayede kuraklıkta kalkmış olacak. Tabi kıldığımız namaz ve yaptığımız dua Peygamberimiz ve sahabe tarafından kıtlığın kalkması için yapılmıştır. Bizde Allah’a kuraklığı bertaraf etmesi için niyazda bulunduk, bekliyoruz.” diye konuştu.

NwAyYv

-“Her yıl ya yağmur ya şükür duasına çıkarız”

Tepeye her yıl çıktıklarını dile getiren Taşıkara Mahallesi muhtar azası Hacı Kızılateş, “Gelenek olarak buraya şükür ya da yağmur duası için geliyoruz. Ben 73 yaşındayım, bunun 13 yılını hatırlamıyorum ancak 60 yıldır biz her sene buraya geliriz. Yağmurun olduğu yıl şükür duasına, olmadığı yıl ise yağmur duasına çıkarız. Bu büyüklerimizden bizlere kalan bir gelenektir, töredir. Her yıl burada bazen 6, bazen 10 küçükbaş hayvan kesip ikram ediyoruz. Namaz kılıp duayı ettikten sonra dağılıyoruz. Bu yılda yağmur duası için toplandık ve inşallah Allah kabul eder.” dedi.

aD6A47

Kuraklığın tüm dünyayı tehdit ettiğini belirten Kızılateş, “Bu yıl bölgemizde çok az yağış oldu. Yağışın olduğu bu vakitlerde ekinlerimiz, dağdaki otlarımız ve hayvanlarımız daha farklı olurdu. Bu sene ne yağış oldu ne de su var. Hayvanlarımız susuz kalıyor.” ifadelerini kullandı.

jaJ2CU

Yılın kurak geçtiğini ve yağış beklediklerini ifade eden bir başka mahalle sakini ise Sefer Sarıçiçek, şunları söyledi: “Hayvanlarımız aç ve onlara verecek suyumuz kalmadı. Allah rızası için ellerimizi semaya açıp bize yağmur vermesi için dua ediyoruz. 7 koyunumuzu kesip misafirlerimize yemek ikramında bulunduk.” dedi.

OzWvhe
MBzgPs

One thought on “Eller yağmur için semaya açıldı

  1. vallahi cuma günündendir ofis mahallesinde su üst kata çıkmıyor evimiz 2 katlı bahçeli altkatta depo var su oraya geliyor sonra su motoruyla yukarı çekiyoruz şimdiden böyleyse yandık elektrik faturasının altından kalkamayız kışın ısınmak için ödediğimiz faturanın 10 mislini her ay su için kullanılan motora verecegiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başkan Ayşe Çakmak'tan FETÖ'cülere tokat gibi cevap!

Haber Merkezi - Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, FETÖ'cü hainler çirkin saldırısına karşı şehrin girişlerindeki tabelaları 'LOVE Erdoğan' yazılarıyla donattı.