Tavsiye üzerine araştırdığı organik gübre ile ticarete atıldı

Özel Haber: Cuma Sarı – Osman Serhat Dolaş – Arkadaşının tavsiyesi üzerine solucan beslemeye başlayan genç kadın, organik gübreyle ticarete atıldı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde arkadaşının tavsiyesi üzerine solucan beslemeye başlayan genç kadın girişimci, elde ettiği organik gübre ile ticarete atıldı.

Harran Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi Serbar Koncak (27), bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Diyarbakır’da katıldığı dış ticaret uzmanlığı eğitiminde hazırlanan projede solucan gübresi ihracatı ile ilgili çalışmaya katıldı.

Gzf2Iu

Proje kapsamında ailesinin de desteğiyle 200 bin solucanla organik gübre elde etmeye başlayan Koncak, bir yılın ardından 6 milyon solucanla üretime devam ediyor.

5rlVHx

Gübreyi önce kendi bahçesinde deneyen Koncak, son dönemlerde bölgede rağbet görmeye başlayan solucan gübresi için üretici ve çiftçilerle görüşmelere başladı.

5VaiLi

– “Kadın girişimciler için bölgede yeni bir istihdam alanı olabilir”

Gübre üretim fikrini yakınlarıyla paylaştığında eleştiri aldığını belirten Serbar Koncak, Siverek Son Haber muhabirine, “Çevremdekiler bana yapamazsın, boşuna girişme bu işe dediler ancak ben inandım, risk alıp başladım ve başardım. Katıldığım dış ticaret uzmanlığı eğitiminde bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine araştırmaya yapmaya başladım ve bu gübrenin toprağın verimini ve kalitesini arttıracağına inandım, o şekilde başladım. 200 bin solucanla başladım, bir yıldan fazla oldu devam ediyorum ve şu anda 6 milyon civarında solucanımız var. Kadın girişimci olarak bölgede yeni bir istihdam alanı olabilir. Bölgemizde kadın olmak zor hele ki kadın olarak işe başlamak daha zordur ama insan inanınca başarıyor. Çevremde çok eleştirildim, yakınlarımdan bana ‘onca yıl okul okudun, bunun için mi’ diyenler oldu ama ben başardığıma inanıyorum. Bence başlamak başarmanın yarısıdır, kadın girişimcilerin çekinmemesi gerekiyor. Eleştiri mutlaka alacaklardır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu konuda kadınlar eleştiriliyor. Bunları dinlemeyip başlamalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

QLeadu

-“Bölgedeki çiftçiler organik gübreyi denemeye başladı”

Pazar konusunda çiftçi ve üreticilerle görüşmeye devam ettiklerini aktaran Koncak, şunları kaydetti: “Ürettiğimiz gübreyi çiftçilere, mantar üreticilerine, çiçekçi ve gübre satıcılarına verdik, bu şekilde pazarı oluşturmaya başlıyoruz. Hedefim ilk başta Siverek çevresi, daha sonra bölgenin tamamına gübre yetiştirmek çünkü ben bölgemizin topraklarının verimli olduğuna inanıyorum. Kimyasallardan dolayı topraklarımız çoraklaşmaya başladı. Amacım tekrar topraklarımızı geri kazanmak. Solucanların sindirim sistemlerinde toprak için yararlı mikroorganizmalar var. Bu gübre toprağa karıştığı zaman toprak bitki besin maddeleri açısından zenginleşiyor. Bitkinin kök ve kök çevresini hastalıklardan koruyor, sağlıklı büyümesini sağlıyor ki aynı zamanda hızlı verim almanızı sağlıyor.”

FkUqR9

Yaşanan kuraklık nedeniyle son dönemlerde gübre satışlarında ciddi bir artış olduğunu dile getiren Koncak, özellikle fıstık bahçelerinde kullanımın arttığını söyledi.

6filaW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Akraba aileler arasında kavga: 3 yaralı

Haber: Cuma Sarı - Lütfü Yalgı - Akraba oldukları öğrenilen aile bireyleri arasında çıkan kavgada 3 kişi yaralandı.