Okulun bodrum katında mantar yetiştiriyorlar

Özel Haber – Lise öğrencileri, okulun bodrum katında istiridye mantarı yetiştiriyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, gelirinin bir kısmının ihtiyaç sahibi öğrenciler için kullanılmak üzere okulun bodrumunda istiridye mantarı yetiştiriliyor.

Ahmet Koyuncu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin gıda, tarım ve hayvancılık üzerine çalışma yapan laboratuvar hizmetleri bölümü öğretmeni ve öğrencileri okul idaresine istiridye mantarı yetiştirilmesine yönelik proje sundu.

Hazırlanan projenin kabul edilmesinin ardından yaklaşık iki ay önce okulun kullanılmayan bodrum katında mantar yetiştirilmesi amacıyla çalışmalara başladı.

W8xRrm

Bodrum katındaki boş bir odayı üretim alanı olarak belirleyen Ziraat Mühendisi ve bölüm öğretmeni Mustafa Pekşahin ile öğrenciler, saman, talaş ve kavak ağacı gövdesine mantar tohumu bırakıldı.

d6hSnn

Yaklaşık 50 poşette hazırlanan kompostolar, öğretmen ve öğrenciler tarafından düzenli olarak kontrol edilirken nem oranı için ise odaya nem ölçer cihaz yerleştirildi.

MaywK7

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra öğrencilere uygulamalı derslerin de verildiğini aktaran okul müdürü Mehmet Sadık Kıran, Siverek Son Haber muhabirine, “Eğitim amaçlı araştırma-geliştirme proje bazlı çalışmalarımız sürüyor. Yaklaşık iki ay önce bölüm şefimizin mantar yetiştiriciliği projesinden bahsetti. Bizde idare olarak projeye her türlü katkıyı sunacağımızı ifade ettik ve projeye böylece başlanmış oldu. Daha önce kullanmadığımız bodrum katını da üretim alanı olarak kullanıp değerlendirmiş olduk.” diye konuştu.

gqFtOv
Mehmet Sadık Kıran – Okul Müdürü

Kıran, ayrıca üretilen mantarların pazarlanmasının ardından elde edilecek gelirin bir kısmını ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına, kalan kısmını ise üretim yapan öğrencilere harcayacaklarını söyledi.

Bölümün gıda, tarım ve hayvancılık alanında araştırma ve analize dayalı olduğunu söyleyen öğretmen Mustafa Pekşahin, şu ifadeleri kullandı: “Bizde öğrencilerimizle beraber araştırma ve analiz sonucunda istiridye mantarı üzerine yoğunlaştık. Bölgemizde diğer mantar türlerinin üretimi yapılıyor ancak biz biraz daha farklı bir üretime kapı aralamak amacıyla böyle bir uygulamaya başvurduk. İleride öğrencilerimiz mezun olduktan sonra kendi hayatlarında uygulayabilecekleri bir üretim alanı oluşturmak istedik. Biz sadece öğrencilerimize değil bölge insanının yeni bir iş alanı oluşturmak da istiyoruz. Üretim yapmak isteyen herkese yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Biz öğrencilerimizi bu konuda iyi yetiştiriyoruz ki onlarda hem ailelerine hem de çevresindekilere bu konuda iyi bir şekilde bilgilendirme yapabilsin. Hedefimiz şu an için haftalık 600 kilo mantar üretmek ki bu rakamı rahat elde edebileceğimiz bir kapasiteye sahibiz. Alanımız yeterince büyük ancak şu an yaptıklarımız deneme amacıyla başlangıçtır. Odamızı tam teşkilatlı mantarhaneye dönüştürdükten sonra önümüzdeki süreçlerde daha aktif bir halde üretime devam edeceğiz.”

p67ZlP
Mustafa Pekşahin – Tarım Teknolojileri Öğretmeni

İsteyen herkesin mantar yetiştirebileceğini belirten bölüm öğrencisi Kader Balik, “Aslında dört mevsimde üretim yapılabilir. Nemi ve sıcaklığını dengeledikten sonra her mevsim yapılabilir. Maliyeti düşük, geliri yüksek bir iş olduğunu biliyoruz. Bölgemizde yeni üretim alanı kazandırmaya çalışıyoruz. Bölgemizde mevsimlik işçi fazla olduğundan kışında gelir sağlanabilir. Bizde burada ürettiklerimizi satıp arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

5p3JYA

Mantar ekimi sırasında yapılan işlemi anlatan öğrenci Ferhat Memişçi, üretmenin çok güzel bir duygu olduğunu söyleyerek yaptıkları çalışmaları ailesi ve çevresindekilere anlattığını ifade etti.

qIai3e
LGqxEH
WhatsApp

One thought on “Okulun bodrum katında mantar yetiştiriyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Silahlı kavgayla ilgili 2 kişi tutuklandı!

Haber: Cuma Sarı - Bir kişinin öldüğü, bir kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si tutuklandı.